Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Znieczulenie przy porodzie naturalnym

Ból podczas porodu i lęk przed nim jest częstym powodem tego, że kobiety albo w ogóle nie decydują się na dziecko albo nie chcą drugiego. Większość lekarzy wciąż działa w przeświadczeniu, że poród boleć musi, bo jest zjawiskiem naturalnym. Czy jednak przekraczanie możliwości własnego ciała zawsze musi wiązać się z bólem, często określanym jako najokropniejszy w życiu?

Ból u rodzącej kobiety ma kilka przyczyn. Jedną z nich jest obkurczanie się macicy, który powoduje wycofanie się krwi, w konsekwencji czego powstanie tzw. ból niedokrwieniowy. Drugą jest uszkadzanie się tkanek w kanale rodnym w wyniku jego rozszerzania się – dziecko musi przecież się jakoś wydostać.

Znieczulenie zewnątrzoponowePoród może być jednak mniej bolesny – w Polsce od lat 70. stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, zwane popularnie "blokadą". Polega ono na zniesieniu odczuwanego bólu od pasa w dół przy pełnej świadomości pacjentki, co pozwala na aktywne uczestnictwo w porodzie. Aplikacja znieczulenia następuje przez cewnik umieszczony w sąsiedztwie nerwów odpowiedzialnych za ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Należy podkreślić, że substancje znieczulające nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia matki i dziecka, a umiejscowienie cewnika uniemożliwia uszkodzenie rdzenia kręgowego. Najczęściej stosowanymi lekami do znieczulenia zewnątrzoponowego są markaina i sufentanyl.

Oprócz znieczulenia zewnątrzoponowego, lekarz może zaproponować podanie zastrzyków rozkurczowych, które mogą wpłynąć na zmniejszenie bólu. Czasem stosuje się również czopek przeciwbólowy albo kroplówkę.

Znieczulenie podczas porodu ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Do argumentów za znieczuleniem należy zaliczyć oczywiście ogromny ból, który towarzyszy kobiecie podczas porodu, ale również ograniczenie wskazać do wykonania cesarskiego cięcia. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że kobieta mniej panuje nad swoim ciałem, a zdać się musi na opiekę i sugestie lekarza. Może dojść również do powikłań w postaci bólów kręgosłupa, jeśli znieczulenie zostanie niewłaściwie podane. O tym, czy przyjmować znieczulenie, czy nie powinna zadecydować kobieta. Musi to być świadomie podjęta decyzja, bo któż lepiej zna możliwości własnego organizmu, jak nie ona sama.

Zdjęcia:

  • beesnail (sxc.hu)

Komentarze

Diana (2012-11-27 16:51:30)
Witam.Czyli mozna rozumiec ze znieczulenie ci pomoglo?
Mariolka (2011-10-28 11:10:09)
Dostałam znieczulenie zewnątrzoponowe przy 3 centymetrze i gdybym wcześniej wiedziała, że w całości zniesie ono ból, nie bałabym się tak bardzo porodu.
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage