Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Jak wygląda poród naturalny?

Po dziewięciu miesiącach oczekiwania wreszcie nadszedł ten czas – rozpoczął się poród. Nie ma powodów do obaw, Matka Natura zaplanowała go w najdrobniejszych szczegółach. Przyjrzyjmy się wspólnie, jakie są etapy porodu naturalnego, zaznaczyć należy, że etapy trudne i wycieńczające zwłaszcza dla matki.

Pierwszy etap porodu

Poród rozpoczął się z pewnością, jeśli kobieta odczuwa skurcze porodowe – dość regularne, występujące co 10-30 minut i trwające około 40 sekund. Im dalej, tym skurcze zyskują na sile i intensywności – w ostatnim okresie pierwszego etapu pojawiają się już co 2 minuty i trwają nawet do 90 sekund. To również czas, kiedy wyczuwalny staje się ból porodowy, co spowodowane jest obkurczeniem się ścian macicy, a rozszerzaniem szyjki. Skurcze trwają zwykle do momentu, kiedy rozwarcie osiągnie średnicę 10 centymetrów. Pierwszy etap porodu trwa zdecydowanie najdłużej, jest też najtrudniejszy, dlatego tak ważne jest wsparcie kobiety, która będzie przeżywała stan euforii, wymieszany z lękiem, że coś może się nie udać. Bardzo ważne w tym czasie jest również ćwiczenie oddechów.

Drugi etap porodu

To czas, kiedy dziecko wydostaje się na świat poprzez kanał rodny, dzięki działaniu skurczów partych. Jeśli płód był ułożony prawidłowo, dziecko powinno wyjść na świat główką. Zdarza się jednak, że poród naturalny następuje, gdy dziecko ułożone jest tak, aby wyjść nóżkami, czy pośladkami. Poród siłami natury nie jest możliwy przy pozycji obróconej, czyli kiedy dziecko odwrócone jest twarzą do pleców matki, a w kanale rodnym w pierwszej kolejności pojawiają się rączki lub ramiona. Drugi etap jest zdecydowanie najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny dla zdrowia matki i dziecka. W przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy może się wydłużyć nawet do dwóch godzin, u wieloródki, nie powinien trwać dłużej, niż pół godziny.

Trzeci etap porodu

Następuje on zwykle w kwadrans po urodzeniu dziecka i polega na urodzeniu łożyska. Jest to bardzo ważny okres i wskazane jest wydalenie każdej jego części, aby w przyszłości nie doprowadzić do infekcji i krwotoków. Jeśli to nie nastąpi konieczny jest zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy – przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Tuż po porodzie następuje czas przyzwyczajania matki do dziecka i dziecka do funkcjonowania w zupełnie nowym środowisku, polegający na nauce samodzielnego oddychania, ssania piersi i zmianach w funkcjonowaniu układu krwionośnego – trwa zwykle 2-3 dni. Po porodzie ważna jest również ocena stanu noworodka, obejmująca szereg badań. W Polsce najpopularniejszym systemem oceny jest dziesięciostopniowa skala Agpar, obejmująca pięć parametrów – kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni i oddychanie.

Fazy porodu naturalnego to z pewnością trudny okres w życiu przede wszystkim matki. Dlatego też zarówno podczas porodu, jak i tuż po nim tak ważne jest wsparcie zarówno najbliższych, jak i personelu medycznego. Niedoświadczona jeszcze matka musi na nowo nauczyć się obcowania z kimś, kogo przez dziewięć miesięcy nosiła pod sercem.

Przeczytaj też artykuł o postępowaniu ratowniczym przy porodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage