Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Pięcioraczki urodzone siłami natury

Do niezwykłego wydarzenia w świecie medycznym doszło niedawno w Czechach. Młoda, zaledwie 23 - letnia kobieta Alexandra Kinova urodziła pięcioraczki.

Ciąże mnogie zdarzają się stosunkowo często, ale im więcej dzieci, tym rzadziej występuje taka ciąża. I o ile ciąże bliźniacze są dość popularne, o tyle te z większą ilością płodów są sporadyczne. Szacuje się, że pięcioraczki rodzą się raz na 55 milionów porodów. Zwykle ciąże mnogie uwarunkowane są genetycznie i tak było także w tym czeskim przypadku – w rodzinie młodej mamy jest już trzy pary bliźniąt. Wraz z rozwojem wspomaganego rozrodu wzrosła ilość ciąż mnogich, ale zwykle nie przekraczają one dwóch płodów.

W Czechach to pierwszy przypadek tak licznej ciąży.

Jeszcze miesiąc przed porodem młoda mama myślała, że urodzi czworo dzieci, dopiero koleje USG pokazało, ze dzieci jest aż pięcioro. Finalnie urodziło się czterech chłopców oraz jedna dziewczynka. Cała piątka ma już starszego brata.

Lekarze oceniają stan dzieci jako dobry, miały trochę problemów z oddychaniem, ale wszystko udało się ustabilizować. Każde z dzieci waży ok. 1200 gramów i urodziły się w 31 tygodniu ciąży.

Przy porodzie asystował mąż młodej mamy oraz podwójna liczba lekarzy, którzy dbali, by cały poród odbył się bez komplikacji. Alekxandra stwierdziła, że dzieci planuje karmić naturalnie, tak samo jak karmiła swojego pierwszego syna.

Co ciekawsze świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na wsparcie władz miasta, w którym mieszkają w utrzymaniu i wychowaniu tak dużego potomstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage