Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Pierwsze objawy porodu

Im bliżej terminu rozwiązania ciąży, tym bardziej kobieta wsłuchuje się w swój organizm. Każdy nawet najmniejszy bodziec może dla niej oznaczać jedno – „zaczęło się”, zwłaszcza, jeśli to pierwsza ciąża. Jakie są pierwsze oznaki porodu, a które mogą oznaczać tylko fałszywy alarm? Prześledźmy najbardziej charakterystyczne objawy przedporodowe.

Typowym objawem jest obniżenie się brzucha. Dzięki temu kobiecie jest zdecydowanie łatwiej oddychać, gdyż nie ma już ucisku na przeponę. Dzieje się tak, gdyż główka dziecka zaczyna się zsuwać do kanału rodnego, a dno macicy zdecydowanie się obniża. Obniżenie brzucha może nastąpić zarówno 3-4 tygodnie, jak i na kilka godzin przed porodem.

Bardzo charakterystycznym objawem jest również wydalenie czopa śluzowego. Podczas ciąży pełni on bardzo ważną funkcję – ma za zadanie chronić płód przed różnego rodzaju infekcjami, w tym przed tymi, do których może dojść podczas stosunku płciowego. Wydalenie czopa śluzowego oznacza rozwarcie szyjki macicy, w tym to, że dziecko „szykuje się” do przyjścia na świat.

Na dwa, trzy dni przed porodem kobiecie mogą dokuczać również dolegliwości żołądkowe, w tym biegunka. Nie jest to w żadnych wypadku zatrucie pokarmowe, a przygotowywanie się organizmu do porodu. Dość paradoksalnie może temu towarzyszyć wzmożony apetyt, zaleca się jednak spożywanie lekkostrawnych posiłków.

Zwiastuny porodu to również wydzielanie lepkiego, lekko zaróżowionego lub przezroczystego z czerwonymi niteczkami śluzu. W żadnym wypadku nie ma powodów do obaw, jest to wynikiem rozkurczania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie pojawia się zwykle na dobę przed rozpoczęciem porodu.

Przed porodem wzmagają się również skurcze Braxtona-Hicksa, zwane również skurczami przepowiadającymi. Pojawiają się już w drugi trymestrze, jednak są słabo wyczuwalne. Im bliżej porodu, tym bardziej zyskują na regularności i sile na tyle, że trudno je odróżnić od skurczy porodowych.

Objawy przedporodowe są dosyć charakterystyczne, dlatego z ich rozpoznaniem nie powinno być problemów, nawet przy pierwszej ciąży. A nawet jeśli do tego dojdzie, to alarmem, który będzie definitywnie oznaczał, że czas do szpitala, będzie odejście wód płodowych.

Komentarze

agnes (2011-10-28 11:12:23)
"Z pewnością typowym objawem są tzw. skurcze Brakstona-Hicksa" U mnie pojawiły się one ponad tydzień przed porodem, ale były bardzo nieregularne i raz miałam wrażenie, że trzymały mnie przez pół dnia, a innego razu dosłownie chwilę.
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage