Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?

Jednym z objawów zwiastujących rozpoczęcie się porodu są skurcze porodowe i pęknięcie pęcherza owodniowego – to najwyższy czas, żeby udać się do szpitala. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za kilka godzin zatroskana matka będzie już mogła trzymać dziecko przy sobie. Co jednak, jeśli poród nie będzie mógł odbyć się siłami natury?

W takim przypadku proponuje się bardzo popularny zabieg zwany cesarskim cięciem. Polega ono na rozcięciu powłok brzusznych i macicy na tyle, aby można było wyjąć dziecko. Jest to zabieg inwazyjny i jeśli nie jest planowany, to znaczy poród miał się odbyć w sposób naturalny, ale wynikły komplikacje, przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zabieg był planowany jeszcze przed porodem wystarczy znieczulenie zewnątrzoponowe, czyli takie, gdzie matka zachowuje pełną świadomość.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Polskie prawo nie przewiduje wykonywania cesarskiego cięcia „na życzenie” pacjentki. Jest ono wykonywane tylko wtedy, gdy poród siłami natury jest niemożliwy albo istnieją do niego przeciwwskazania. Cesarskie cięcie powinno być wykonane, gdy:

  • płód jest ułożony w niewłaściwy sposób,

  • łożysko uległo przedwczesnemu odklejeniu się,

  • istnieje podejrzenie co do krwotoku wewnątrzmacicznego,

  • matka cierpi na choroby układu oddechowego i/lub krążenia,

  • matka cierpi na poważniejsze choroby oczu, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie wzroku w wyniku dużego wysiłku,

  • powtarza się zwolnienie rytmu serca dziecka.

Należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest operacją, jak każda inna i jej przeprowadzenie powinno wynikać ze wskazań medycznych, a nie w wyniku namowy przez pacjentkę. Mimo tego lekarze coraz częściej ulegają presji i w roku ubiegłym cesarka wykonywana była aż u 1/3 kobiet rodzących, czym zbliżyliśmy się do średniej europejskiej. Powikłaniami wynikającymi z przeprowadzenia cesarskiego cięcia są między innymi zrosty, które tworzą się w wyniku otwarcia jamy brzusznej. Cesarskie cięcie jest również wskazaniem do wykonywania zabiegów laparoskopowych – nieinwazyjnej metody, coraz częściej stosowanej w przypadku schorzeń jamy brzusznej.

Komentarze

anna (2013-04-21 12:41:21)
Pani Marzeno,przezylam to samo 3 lata temu i dalej mi to doswiadczenie nie wywietrzalo.To byla trauma,takiego bolu trudno bylo sie spodziewac,a wiedzialam,ze porod boli,ale to co mnie spotkalo przeszlo moje najczarniejsze wizje.Zatem cesarka i kropka.Mam w de nawet znieczulenie zo
Marta (2012-02-17 14:35:49)
Pani Marzeno, widzę, że ma Pai symptomy zespołu stresu pourazowego. Zanim Pani urodzi drugie dziecko warto skontaktować się ze specjalistą. Książką, która może dużo wyjaśnić, Pani odczucia, problemy jest "Kryzys Narodzin" wyd Mamania. Może będzie to rodzaj oczyszczenia. Pozdrawiam, Marta
marzena (2011-12-02 23:33:55)
ja już rodziłam siłami natury i więcej tak nie chce jestem obecnie w ciąży i myśle o cesarce.poprzedni poród wspominam bardzo tragicznie to była rzeżnia jakaś do tej pory pamiętam ten ból okropny nawet nieraz śni mi sie w nocy. a ponoć sie zapomina bardzo szybko to nie prawda ja jestem 4 lata prawie po porodzie i dalej pamiętam to bardzo dobrze!!!!!!
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage