Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Zabawa w mycie zębów – jak uczyć higieny jamy ustnej małe dzieci?

Higiena jamy ustnej u dzieci jest równie ważna, co u dorosłych. Dzieci są tak samo narażone na choroby zębów, w tym próchnicę. Dlatego należy od początku życia maleństwa przywiązywać uwagę do czyszczenia ząbków. Nauczy to dziecko zarówno nawyku mycia zębów, jak i sprawi wiele radości.

Ząbki u niemowlaka

Ząbkowanie u dzieci to świetny czas na rozpoczęcie przygody z myciem zębów. Maluchy, nawet te najmniejsze uwielbiają naśladować rodziców i powtarzać czynności dorosłych. Należy do tego również higiena jamy ustnej. Nawet niemowlaki potrafią upominać się o swoją szczoteczkę do zębów podczas wieczornej toalety, jeżeli od początku nauczymy je, że tę czynność wykonujemy podczas np. kąpieli.

Jak uczyć dziecko mycia zębów
Oczywiście poprzez zabawę! Ząbkowanie u dzieci może być świetnym pretekstem do tego, aby zacząć naukę mycia zębów. Oczywiście wybór zabaw zależy od wieku malucha, ale nawet niemowlaki potrafią świetnie się bawić podczas szczotkowania swoich kilku zębów.

Młodsze dzieci uczą się szczotkowania
Zabawy z młodszym dzieckiem powinny polegać głównie na aktywowaniu go i dawaniu mu do rączki szczoteczki. Niech sobie ją pogryzie, obślini, zobaczy jak działa, itd. Dzieci bardzo szybko uczą się do czego służy szczoteczka, jeśli rodzice myją przy nich zęby. Można dać maluszkowi (dwulatki też to uwielbiają) potrzymać naszą szczoteczkę, gdy my myjemy zęby. Koniecznie pokazujmy dzieciom ich odbicia w lustrze podczas mycia zębów, bo to nie tylko służy zabawie, lecz także uczy je wykonywać poprawniejsze ruchy.

Oczywiście podstawą niech będzie tutaj zabawa kolorową szczoteczką i swobodna możliwość operowania nią. Myjmy zęby razem z dziećmi, będą się wtedy czuły ważne i docenione. Gdy nadchodzi ząbkowanie u dzieci, młodsze maluszki mogą przez kilka dni woleć miękką silikonową szczoteczkę, zamiast tej z włosiem, jednak szybko nauczą się używać również i tej drugiej.

Starsze dzieci myją zęby
Gdy dziecko jest już troszkę starsze zabawy mogą być dużo bardziej wyszukane. Najprostsze to:

  • mycie zębów zabawkom przez dziecko,
  • śpiewanie piosenek o myciu zębów (np. Fasolek) tuż przed pójściem do łazienki,
  • mycie zębów przed lustrem,
  • mycie zębów rodzicowi,
  • posiadanie dwóch różnych szczoteczek na rano i na wieczór,
  • liczenie ząbków.

Pamiętajmy, że bez względu na to, co wymyślimy, liczy się efekt – aby nasze dziecko chętnie samo dopominało się o szczoteczkę do zębów i uczyło się czyścić własne ząbki. A jeśli temu wszystkiemu towarzyszy śmiech, to tym lepiej.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage