Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak wygląda pierwsza wizyta położnej po porodzie?

Każdej młodej mamie przysługuje domowa wizyta położnej. Jeszcze w czasie ciąży powinno się wybrać przychodnię dla swojego dziecka, a w pierwszych dniach po porodzie wypełnić i dostarczyć jej deklarację. Wizyty położnej można spodziewać się dość szybko - prawdopodobnie umówi się ona telefonicznie.

Przed wizytą młoda mama powinna przygotować wszystkie pytania, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące m.in. pielęgnacji jej nowo narodzonego dziecka, karmienia, a nawet tego, w jaki sposób odpowiednio trzymać noworodka. Może również spytać o swoje dolegliwości, na brak których w okresie połogu niestety nie można narzekać.

Jak wygląda taka wizyta położnej? W pierwszej kolejności zorientuje się ona w tym, jak czuje się zarówno dziecko, jak i mama. Obejrzy dziecko, sprawdzi czy jego skóra jest pielęgnowana w odpowiedni sposób i w razie czego (np. gdyby skóra noworodka była zbyt sucha) poradzi np. nawilżanie skóry przez kąpiele w emolientach. Sprawdzi, jak goi się pępek, zwróci uwagę w razie gdyby noworodkowi zakładało się rękawiczki na rączki - mimo że tuż po narodzinach, jeszcze w szpitalu, zaleca się nakładanie rękawiczek, już po powrocie do domu powinno się zadbać o ich regularne obcinanie i rezygnację z rękawiczek, które zaburzają u dziecka zmysł dotyku.

W rozmowie położna wyjaśni także wątpliwości dotyczące wypróżniania się dziecka - to w końcu jeden z najczęściej poruszanych tematów u młodych rodziców. Położna zwróci także uwagę na to, czy nie ma żadnych problemów z karmieniem.

Dość częstymi problemami zauważanymi przez położne podczas pierwszej wizyty są nieodpowiednia pielęgnacja noworodka i zbyt słaby przyrost wagi u niego. W razie potrzeby położna umówi się na kolejne wizyty i zważy malca. W ekstremalnych przypadkach zaleci zakup takiej wagi i ważenie kilka razy dziennie, np. tuż przed i po karmieniu - zdarza się to w sytuacjach, kiedy dziecko wyjątkowo słabo przybiera na wadze m.in. ze względu na nieumiejętne ssanie piersi.

Źródła informacji:

  • wywiad w programie "Dzień dobry TVN" (z dn. 28 października 2011 r.)
  • materiały własne

Komentarze

Fernanda (2012-09-10 04:59:31)
zuzcie87 / ja moją cf3rcię rf3wnież urodziłam przez cc. porf3d był w poindeziałek a pokarm dostałam dopiero w piątek. z tym że mała była przez w sumie 3 noce w szpitalu w sali dla noworodkf3w gdzie panie ją dokarmiały sztucznym. nie wiem czy to tego wina ale po powrocie ze szpitala moja Zuzia mimo, że wydawało mi się że się najada nie chciała spać w nocy, płakała denerwowała się po odstawieniu od piersi.potrafiła nie spać od 22 do 4 rano.ja zasypiałam karmiąc ją ktf3ryś raz z kolei. takie miałam 3 noce. w końcu zdecydowałam się podać mleko modyfikowane, najpierw karmiłam piersią a potem dawałam butelkę i problem zniknął. mała teraz śpi w nocy ładnie budzi się co 3,4 godz. w dzień karmię ją sama piersią ale karmienie trwa czasem dwie godziny, jedna pierś druga i znowu pierś.zaczynam wprowadzać butelkę rf3wnież w dzień bo mała potrafi przespać w dzień tylko 4 do 5 godz.a ma dopiero 2,5 tyg. dlatego pamiętajcie młode mamy: miarą miłości do maleństwa nie jest pierś, tylko miłość ktf3rą im dajemy i rf3wnież nasz uśmiech i zadowolenie.
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage