Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Urządzamy pokój dla dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem, wnętrze musi być nie tylko stylowe i funkcjonalne, ale także łatwe do modernizacji. Prawidłowo urządzony pokój, będzie zmieniał się wraz z dzieckiem i bez problemu dostosujemy go do nowych potrzeb oraz upodobań małego lokatora.

Preferencje stylistyczne dzieci zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego kluczowe jest to, aby stworzyć wnętrze, które będzie można szybko przemeblować. Pokój dziecięcy powinien być podzielony na cztery strefy:

- strefę snu, tutaj najważniejszym elementem będzie wygodny, wysokiej jakości materac oraz łóżko dopasowane do wieku dziecka,

- strefę nauki, z wygodnym biurkiem mającym dostęp do światła dziennego,

- strefę zabawy, gdzie maluch będzie mógł bezpiecznie rozwijać swoje umiejętności manualne, bawić się ulubionymi zabawkami,

- strefę przechowywania ubrań i zabawek, wówczas dużo łatwiej będzie nam utrzymać pokój w czystości.

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Najlepiej zdecydować się na zakup mebli modułowych, które bez problemu będzie można dostosować do zmieniających się potrzeb dziecka. Można je kupić w większości salonów meblowych, chociaż lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług dobrego stolarza, który wykona je na zamówienie. Praktyczne meble modułowe wykonane z drewna z pewnością posłużą nam dłużej niż  ich sklepowe odpowiedniki. Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie, w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się co najmniej trzy źródła światła – lampa sufitowa, lampa stołowa oraz lampa stojąca, przy której maluch będzie mógł zasnąć, jeżeli boi się ciemności.

Kolejna rzecz to aranżacja okna, warto stawiać na rolety zaciemniające, które pozwolą uchronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Jednocześnie, takie rolety są w stanie zapewnić całkowite zaciemnienie pokoju, tak więc dziecko nie będzie się budzić tuż po wschodzie słońca.

Rolety w kasecie PCV "ROLKAS" zaciemniające

Rolety zaciemniające Rolkas

[źródło zdjęcia]

 

Mini rolety dzień i noc - BASIC

Mini roleta dzień i noc

[źródło zdjęcia]

Ponieważ w pokojach dziecięcych zazwyczaj gromadzi się bardzo dużo zabawek, warto znaleźć im odpowiednie miejsce. Praktyczne będą komody z głębokimi szufladami, specjalne pojemniki albo skrzynie. Chociaż wielu osobom wydaje się to niemożliwe, pokój dziecka można urządzić tak, aby był łatwy do utrzymania w czystości.

Stylistyka pokoju

W pokoju dziecięcym dużą rolę odgrywają kolory, warto wybierać spośród jasnych, stonowanych barw, które sprzyjają zabawie i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jeszcze bardziej przytulne. Odcienie żółtego będą sprzyjać koncentracji, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ściany pomalować na biały kolor. Nie warto obawiać się takich rozwiązań, gdyż najważniejszą rolę odgrywają kolorowe dodatki, meble i zabawki, które sprawiają, że wnętrze, tak czy inaczej jest kolorowe.

Bezpieczeństwo dziecka

Urządzając wnętrze dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo. Takie elementy jak biurko, stolik, regały czy komody muszą mieć odpowiednio zabezpieczone kanty na przykład specjalnymi ochraniaczami. Jeżeli meble nie są zbyt stabilne, warto przymocować je do ściany, gdyż wiele dzieci próbuje się po nich wspinać. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie gniazdek elektrycznych oraz grzejników. Przed zakupem mebli warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane, upewnijmy się, czy nie jest szkodliwy dla zdrowia malucha.

Aranżacja pokoju dziecięcego musi być dobrze przemyślana, zarówno pod względem wyboru mebli, wydzielenia odpowiednich stref, jak i bezpieczeństwa. Dobrze zaprojektowane wnętrze będzie mogło „dorastać” wraz z rozwojem naszego dziecka. Pamiętajmy, aby uwzględnić jego potrzeby oraz aktualne upodobania. 

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage