Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Szkoła odpowiedzialności, czyli korzyści z posiadania w domu psa

Szkoła odpowiedzialnościPies to bezsprzecznie najlepszy przyjaciel człowieka, również tego małego. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców, już we wczesnym dzieciństwie decyduje się na takiego towarzysza dla swojego dziecka. Wielu z nich boi się jednak zobowiązania jakie biorą na swoje barki, a potencjalne problemy związane z czworonogiem spędzają im sen z powiek. Czy zatem pies dla dziecka to dobre rozwiązanie? Specjaliści odpowiadają – jak najbardziej!

Najnowsze badania dowodzą, że posiadanie zwierzaka od najmłodszych lat uczy odpowiedzialności, empatii, dostarcza pozytywnych emocji ze wspólnych zabaw i przede wszystkim, pokazuje czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość. Dobry kontakt dziecka z czworonogiem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Psy, jako jedne z niewielu zwierząt, szczególnie mocno cenią sobie relacje budowane z człowiekiem. Ponadto eksperci ze sklepów zoologicznych (np. NaszeZoo.pl – www.naszezoo.pl) podkreślają, że psy „tworzą” sytuacje wychowawcze, które uważny dorosły, może sprytnie wykorzystać, by wpoić w głowę swojej pociechy właściwe wartości.

Wyobraźmy sobie więc sytuację, że pies chce wyjść na spacer. W takim wypadku możemy powiedzieć dziecku, że trzeba być czułym na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych i zależnych od nas istot. Takim postępowaniem uczymy nasze dziecko empatii. Jeśli jednak z naszych ust padną słowa: „Trudno, wytrzyma. Teraz nie mogę, bo oglądam serial. Wyjdę jak tylko się skończy” – dajemy mu przykład postawy egoistycznej i popełniamy ogromny błąd wychowawczy. Podobnie rzecz ma się w przypadku karmienia czy chęci zabawy zwierzaka. Musimy wyczulić nasze dziecko na prawidłowe odczytywanie i interpretowanie zachowań pupila, który przecież nie powie: „Wyjdź ze mną. Daj mi jeść. Podrap mnie za uchem”. Kiedy twoje dziecko nauczy się zauważania tych podstawowych sygnałów u swojego czworonoga, będzie bardziej wyczulone na potrzeby innych, a przede wszystkim – ludzi.

Będąc właścicielem czworonoga, masz więc doskonałą okazję nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności, empatii, przyjaźni, współpracy, szacunku. Opieka nad psem będzie dla niego wspaniałą przygodą, ale tylko od nas, dorosłych zależy, czego dziecko nauczy się w kontaktach z psem. Choć to ogromna odpowiedzialność, bezsprzecznie warto podjąć to wyzwanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage