Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Rozwój dziecka pod rodzicielską lupą

Nie ma chyba na świecie rodzica, którego nie cieszyłyby kolejne umiejętności zdobywane przez jego dziecko i nie niepokoiły ewentualne odchylenia od ogólnie przyjętych normy. Najważniejsze jednak, by nasza czysto ludzka skłonność do porównywania postępów dziecka do postępów jego rówieśników – nie wywiodła nas na przysłowiowe manowce. Obserwując rozwój naszego malucha postawmy na zdrowy rozsądek i mierniki postępów rozwojowych dziecka.

Rozwój małego dziecka

Rozwój dziecka w 4 kategoriach

Pediatrzy oceniają postępy naszych dzieci korzystając z różnych metod, ale zdecydowana większość z nich rozróżnia cztery główne kategorie rozwoju:

  • Umiejętności w zakresie ruchów „dużych”, czyli kontroli pozycji ciała i ruchu tułowia i kończyn (to do tej kategorii należą m.in.: unoszenie główki, siadanie bez podparcia, wstawanie i chodzenie)
  • Umiejętności w zakresie ruchów precyzyjnych, czyli ruchy dłoni i palców oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa
  • Umiejętności językowe, czyli wszystko co wiąże się z komunikacją werbalną (słuchanie, wydawanie dźwięków, rozumienie i artykułowanie słów, a następnie zdań) i niewerbalną (rozumienie gestów i posługiwanie się nimi)
  • Umiejętności osobiste i społeczne

Przesiewowe testy rozwojowe

Ocena rozwoju dziecka powinna być oparta o wzorzec rozwoju na przestrzeni czasu, a nie pojedyncze i selektywne obserwacje. Ważne są bowiem postępy czynione przez dziecko w poszczególnych kategoriach rozwojowych oraz zestawianie tych osiągnięć ze sobą. Często zdarza się na przykład tak, że maluch pochłonięty zdobywaniem lub doskonaleniem jakiejś umiejętności – niejako zapomina o innych. Dobrym przykładem obrazującym tę zasadę jest zależność między umiejętnością chodzenia i mówieniem. Często (nie zawsze!) jest tak, że dziecko, które szybko zaczyna samodzielnie chodzić - później zaczyna mówić (zajęte eksplorowaniem otoczenia na własnych nogach nie ma czasu na „rozmowy”), podczas gdy maluch siedzący, ale nie przemieszczający się samodzielnie po prostu dyskutuje z otoczeniem doskonaląc mowę. Wyniki przesiewowych testów rozwojowych mogą więc nie być miarodajne, ale ich rolą jest zidentyfikowanie dzieci, których rozwój należy uważniej obserwować i w razie potrzeby skonsultować ze specjalistą. Należy pamiętać, że wcześnie podjęta rehabilitacja daje u niemowląt spektakularne rezultaty!

Wspieranie rozwoju naszych dzieci

Rola rodzica w stymulowaniu rozwoju dziecka powinna polegać przede wszystkim na zapewnieniu maluchowi miłości, czułości i opieki, pod którą kryje się dbałość o jego ogólny dobrostan. Czas przed urodzeniem potomka warto wykorzystać na dokształcenie się w temacie procesów rozwojowych dziecka, by już po narodzinach móc po prostu cieszyć się rodzicielstwem i świadomie obserwować malucha. Stymulujące środowisko, zabawki i zabawy? Tak! Jednak zdecydowanie odradza się prób „przyspieszania” rozwoju, które mogą skończyć się frustracją u obu stron (dziecka i rodzica), zaszkodzić poczuciu własnej wartości malca oraz ujemnie wpłynąć na jego wewnętrzną motywację.

 

Co, gdzie i kiedy? Warto mieć pod ręką jedną (jedna naprawdę wystarczy!), ale dobrą książkę o zdrowiu i rozwoju dziecka, w której znajdziemy np. w formie czytelnych tabel wskaźniki rozwoju dziecka. Z podanych w nich informacji należy umiejętnie korzystać, a wszelkie niepokojące nas kwestie omawiać z zaufanym pediatrą. 

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage