Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Problemy okresu połogu

Okres połogu trwa od momentu urodzenia dziecka, do około siedmiu tygodni po. W tym czasie może się w ciele i umyśle kobiety pojawić wiele problemów, z którymi czasem trudno sobie poradzić. Należy jednak wiedzieć, że wszystko to jest normalne i prędzej czy później mija.

Zacznijmy od zmian psychicznych. Czasem kobieta popada w depresję poporodową, która może być niebezpieczna zarówno dla zdrowia dziecka, jak i niej samej. Dlatego wszyscy w otoczeniu młodej matki powinni mieć oczy szeroko otwarte i reagować na długotrwałe zmiany nastrojów, ogólne przygnębienie i niedowartościowanie.

Podczas połogu, u kobiety pojawia się często ogólne przygnębienie i niedowartościowanie, którego nie należy mylić z depresją. Jest to tak zwane baby blues. To okres trwający maksymalnie kilka tygodni, kiedy kobieta przestaje się czuć dobrze psychicznie – wszyscy zwracają uwagę tylko na jej dziecko, a na nią samą nie – dlatego właśnie taką kobietę należy odpowiednio dowartościować – tutaj nieoceniona jest rola partnera – powinien ją wspierać, doceniać i czasami dać jej odetchnąć zajmując się dzieckiem.

Problemem w tym okresie może być również nieregularna laktacja – przez pierwsze dni po porodzie jest ona spowodowana hormonami, które stopniowo znikają z organizmu (zostały wytworzone specjalnie na potrzeby porodu).

Sen z powiek mogą również spędzać bóle macicy. Do szóstego tygodnia połogu będzie się ona znacznie zmniejszać – z kilograma podczas porodu, do 60 gramów – swojej normalnej wielkości. Może więc to być bolesne, na szczęście dość szybko mija. Warto nadmienić, iż obkurczaniu macicy sprzyja karmienie piersią – dlatego też w pierwszych dniach po porodzie, podczas karmienia młoda mama odczuwa jej skurcze. Goić się też będzie rana po porodzie, dlatego należy szczególnie dbać o higienę.

W okresie połogu, kobieta może mieć również problemy z odpowiednim wypróżnianiem się. Może pojawić się problem z trawieniem i zaparciami. Aby to załagodzić, najlepiej unikać jedzenia ciężkostrawnych produktów, regularnie spożywać produkty bogate w błonnik (m.in. jabłka) i pić sporo napojów (w szczególności niegazowanej wody mineralnej), także ze względu na to, że wpływa to na ilość wytwarzanego pokarmu.

W tym czasie goi się również skóra, która znacznie się rozciągnęła podczas całego okresu ciąży. Rozstępy będą stopniowo przybierać różne kolory, dlatego w niektórych sytuacjach warto zastanowić się nad skorzystaniem z kremu na rozstępy, który powinno się zacząć stosować tuż po zakończeniu 1 trymestru.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage