Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Połóg - co to takiego?

Połóg w życiu każdej mamy to czas pełen zmęczenia, w którym organizm stara się powrócić do okresu sprzed ciąży. Tym ważnym zmianom towarzyszą bóle o różnym stopniu nasilenia, dlatego w czasie połogu zaleca się szczególny odpoczynek. Początkowo ten stan może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, lecz połóg właściwy trwa nawet do ośmiu tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i przeczekać te trudne chwile, aby organizm nieco się ustabilizował, a kobiece ciało wróciło do formy.

Połóg pod względem czasu trwania można podzielić na trzy etapy: bezpośredni połóg obejmuje zwykle dobę po zakończonej akcji porodowej, wczesny to zwykle tydzień po porodzie i późny, który może trwać nawet do 8 tygodni. Oprócz bólu i zmęczenia odczuwanego w czasie połogu dochodzi również do ważnych zmian hormonalnych w organizmie, których nie należy lekceważyć. Zmęczenie, krwawienie, wahania nastrojów to cechy charakterystyczne dla każdego połogu. W związku z tym każda mama powinna dbać o siebie, aby uniknąć zakażenia połogowego i innych powikłań zdrowotnych.

W czasie połogu kobiety nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej, dlatego warto rozpocząć lekkie ćwiczenia już po kilku dniach od porodu, aby być w formie. Na samym początku każda kobieta powinna jak najwięcej spacerować, ćwiczyć wstawanie i jednocześnie unikać ciągłego stania i siedzenia ze względów zdrowotnych. Jeśli występują problemy z prawidłowym siedzeniem pomocny może być niewielki materac lub nadmuchiwane kółko do pływania. W czasie połogu kobiety powinny wyjątkowo dbać o higienę. Natomiast w przypadku przenikliwego bólu, zbyt ograniczających szwów i problemów fizjologicznych należy zgłosić się do ginekologa. Pomocne może być również stosowanie odpowiedniego żelu łagodzącego ból okolic intymnych, który uchroni przed wieloma zakażeniami. W czasie połogu mogą wystąpić trudności natury fizjologicznej, bóle w okolicy podbrzusza, dreszcze, wymioty, częste biegunki, a nawet uczucie rozdrażnienia.  Połóg jest dość trudnym i bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, ale stosując się do odpowiednich wskazówek każda mama z pewnością dojdzie do siebie w odpowiednim czasie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage