Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka to bardzo odpowiedzialne zadanie, które może mieć znaczący wpływ na jego kondycję. Przede wszystkim należy pilnować prawidłowego systemu karmienia, zaś najbardziej polecanym pokarmem jest ten, pochodzący ze źródeł naturalnych, czyli od matki. W przypadku braku takich możliwości, znakomitym wyjściem będzie stosowanie gotowych mieszanek, przeznaczonych dla noworodków. Oczywiście w zakres pielęgnacji wchodzi nie tylko odpowiednie karmienie, ale również zachowanie optymalnego poziomu jego higieny. Tutaj sprawa bywa już bardziej skomplikowana.

Główne problemy, pojawiające się u dzieci tuż po narodzeniu to pleśniawki, atakujące zazwyczaj jamę ustną, które są bardzo bolesną dolegliwością. Dlatego warto walczyć z nimi przy użyciu właściwych preparatów do przemywania zarażonego obszaru, które otrzymamy w każdej aptece. Kolejną kwestią jest pielęgnacja pępowiny w pierwszych dniach życia, do momentu jej odpadnięcia. Należy się bardzo ostrożnie obchodzić z tym, co po niej zostało, szczególnie podczas kąpieli i przewijania dziecka.

Kąpiel niemowlęcia jest jedną z najbardziej stresujących młodych rodziców czynności, jednakże po kilku razach staje się banalnie prosta. W jej przeprowadzeniu najlepiej jeżeli uczestniczą dwie osoby, ponieważ jedna powinna trzymać główkę dziecka, aby uniknąć zachłyśnięcia się oraz zalania uszu, natomiast druga ma za zadanie przemyć całe ciało delikatną ściereczką przy użyciu właściwych preparatów myjących. Warto zainwestować w mydło dedykowane noworodkom, gdyż ich skóra jest szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Kąpiel powinna być wykonywana codziennie, zwłaszcza w przypadku gdy dziecko ma tendencje do pojawiania się potówek, czyli różowych reakcji skórnych, powstających zazwyczaj na skutek przegrzania się organizmu.

Kwestia zmiany pieluch oraz pielęgnacji skóry pod nimi ukrytej jest także kluczowa, gdyż odparzenia w tych rejonach są najczęstszymi przypadłościami, dotykającymi noworodki. Dlatego tez należy bardzo dokładnie przemywać skórę dziecka i w przypadku pojawienia się pierwszych podrażnień, używać łagodzących kremów oraz zasypek pudrowych. Bardzo pomocnymi w zachowaniu higieny są chusteczki nawilżane łagodzącym preparatem myjącym. Ubranka dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów, przepuszczających powietrze.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage