Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Karmienie piersią - problemy

Położne i lekarze ginekolodzy zgodnie powtarzają, że problemy z karmieniem rodzą się w głowie. Młode mamy, które doświadczyły już pierwszych problemów z poranionymi brodawkami i obrzmiałymi, obolałymi piersiami, słuchają tego z niedowierzaniem, podobnie jak z niedowierzaniem patrzą na zdjęcia uśmiechniętych mam z maluszkiem przy piersi. Jako że sama jestem młodą mamą, która całkiem niedawno poradziła sobie z tego typu problemami, mogę potwierdzić, że obraz szczęśliwej karmiącej mamy jest w zasięgu każdej z nas.

Karmienie piersią

Jeszcze będąc w szpitalu poproś o pomoc położne, które pokażą Ci i podpowiedzą, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Postaraj się zacząć od pozycji klasycznej, a więc przystawiając dziecko do lewej piersi, trzymaj je w lewej ręce. Dobrze jest podłożyć pod dziecko poduszkę albo specjalny kojec do karmienia, pamiętaj również, że musi Ci być wygodnie. Karmienie może trwać 10 minut, ale równie dobrze może to być pół godziny i dłużej, dlatego niewygodna pozycja nawet podczas jednego karmienia może skutkować bólami pleców. Po porodzie i tak masz już wystarczająco dużo dolegliwości, aby nie dokładać kolejnych.

Maść BepanthenBez względu na to, czy nauczyłaś się już prawidłowo przystawiać swojego maluszka do piersi, czy nie, w złagodzeniu bólu pomogą następujące metody:

  • stosowanie maści Bepanthen – pomaga w szczególności jeśli na brodawce widoczne są ranki;
  • okłady z naparu szałwii lub rumianku – mnie osobiście bardziej pomogła szałwia, ponieważ efekty były odczuwalne w ciągu doby do dwóch, a w ciągu kolejnych dni ból zniknął całkowicie.

Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Ci w przezwyciężeniu pierwszych problemów z karmieniem piersią. Życzę Ci dużo cierpliwości, abyś jak najszybciej zaczęła odczuwać przyjemność z karmienia i tę cudowną więź ze swoim dzieciaczkiem.

Jeśli znasz inne skuteczne metody walki z bólem podczas karmienia, podziel się nimi w komentarzach.

Zdjęcia:

  • obyvatel (sxc.hu)

Komentarze

Asep (2012-09-09 15:11:50)
urodziłam małego alergika (ryzyko było oorgmne, bo i ja, i mąż mamy alergię) i od początku musiałam stosować dietę eliminacyjną, jak się okazało bardzo rygorystyczną. w takiej sytuacji ciężko jest mf3wić o zdrowym odżywianiu, raczej mysli się przede wszystkim o tym, zeby nie zaszkodzić dziecku. nie mogłam dostarczyć z pożywienia jemu i sobie wszystkich niezbędnych skłądnikf3w odżywczych, bo jak to zrobić, jedząc głf3wnie ryż, indyka i marchewkę? w takiej sytuacji wręcz konieczna jest suplementacja. ja bralam feminatal N, dzięki temu mf3j organizm był silny i karmiłam piersią dosyć długo.
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage