Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak zahamować laktację?

Dla wielu kobiet karmienie piersią to problem, z którym nie mogą sobie poradzić. Często również bywa tak, że młoda mama powinna już powoli odstawiać dziecko od piersi, a mimo wszystko tego nie robi. Bardzo ważne jest słuchanie organizmu i, w zależności od sytuacji, stopniowe lub nagłe zaprzestanie karmienia piersią.

Samo oduczenie małego dziecka karmienia piersią jest najłatwiejsze. Jest ono ciekawe świata, dlatego z wielką chęcią będzie sięgało po nowe smaki i nowe kolory. Z radością wypróbuje zupek krem, biszkoptów, czy wielu rodzajów owoców. W pewnym momencie w ogóle zapomni ono, że kiedykolwiek jedynym jego pokarmem było mleko matki.

W przypadku ciała kobiety, nie jest już tak łatwo. Jeśli organizm matki działa prawidłowo, najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe zatrzymywanie laktacji. Proces ten polega na ograniczaniu karmienia piersią. Należy odciągać mleko, ale pozostawiać jego część, aby organizm zaczął produkować coraz mniejsze ilości. W tym czasie można sobie pomagać domowymi sposobami, takimi jak okłady z liści kapusty czy picie naparu z szałwii. Może to być uciążliwe, dlatego w przypadku pojawienia się zgrubień, należy je bardzo delikatnie rozmasowywać. Naturalne metody powinny w zupełności wystarczyć i proces ten może trwać nawet kilka miesięcy – to normalne i nie należy się tym przejmować – jedynie liczyć, że zakończy się on szybciej.

Problem zaczyna się wtedy, gdy kobieta z różnych względów (na przykład choroby czy też długiego pobytu w szpitalu - chociaż w drugim przypadku, jeśli mamie zależy na karmieniu, może odciągać pokarm i go wylewać, aby utrzymać produkcję mleka i być w stanie wrócić do karmienia po powrocie do domu) musi natychmiast zaprzestać karmienia piersią, a nie ma pojęcia jak zahamować laktację. W takiej sytuacji, najczęstszym i niestety najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, który przepisze tabletki na zatrzymanie laktacji (np. Bromergon) – te powinny całkowicie zahamować laktację już w ciągu 2 tygodniu. Kobietę w takiej sytuacji często bardzo bolą piersi, dlatego nie ma sensu się męczyć i starać zatrzymać produkcję mleka domowymi sposobami. W dzisiejszych czasach na rynku jest wiele całkowicie bezpiecznych leków, które nie zaszkodzą ciału kobiety w żaden sposób

Należy pamiętać, że mimo że karmienie piersią jest dobre, zdrowe i polecane przez wielu lekarzy, karmiąca matka nie powinna mieć wyrzutów sumienia, że zaprzestaje tego, nawet, jeśli jest stosunkowo wcześnie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage