Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak ubierać dziecko na spacer?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wszystko zaczyna budzić się do życia i rozkwitać. Na dworze robi się coraz cieplej, częściej i chętniej wychodzimy na spacery. I choć do tej pory szykowanie się na spacer nie wydawało ci się czymś wyjątkowym, nad czym musiałabyś długo się zastanawiać, tak teraz, kiedy zostałaś mamą, potrafisz godzinami siedzieć przed szafą. Szafą swojego malucha.

Jak ubierać niemowlaka? Pytanie, które często doskwiera młodym mamom. Skąd mają wiedzieć, czy dziecku nie jest za ciepło albo za zimno, czy powinny założyć maluchowi dodatkowy sweterek, kaftanik albo śpioszki i czy akurat dziś potrzebna jest dziecku na spacerze czapka? I chociaż wieszaki w sklepach odzieżowych uginają się od maleńkich ubranek, początkującym rodzicom ciężko zdecydować się, które z nich są tymi właściwymi na aktualną aurę pogodową. Oto kilka rad dla świeżo upieczonych rodziców.

Delikatne sprawy

Odczuwanie ciepła i zimna, to tak jak w przypadku dorosłych, sprawa indywidualna i zależna od wagi i budowy ciała dziecka. Termoregulacja u zdrowego, urodzonego w terminie noworodka o wadze 3 kg jest na tyle rozwinięta, że nieuchronne zmiany temperatury tuż po narodzinach, nie są groźne dla jego życia. Wszystko zaczyna stabilizować się z wiekiem, dlatego już w drugim miesiącu życia niemowlak potrafi radzić sobie z niewielkimi wahaniami temperatury powietrza. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy dziecku nie jest zbyt chłodno, jest dotknięcie skóry na plecach lub karku. Zimna skóra oznacza, że niemowlę marznie, natomiast spocona i gorąca skóra jest oznaką przegrzania organizmu.

Spacerowe początki

Wszystkie ubranka dla dzieci kuszą swoim wyglądem. Należy jednak pamiętać, że nie tyle design jest ważny, co ich funkcjonalność, od której zależy przecież zdrowie malucha. Dlatego jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze trzech miesięcy, ubieraj je ciepło na każdy zimowy spacer. Nie popadaj jednak w przesadę – wystarczy nałożyć niemowlęciu śpiochy, kaftanik, ciepły kombinezon oraz czapeczkę z bawełny, jeśli do kombinezonu dołączono kapturek lub czapkę z wełny, gdy go nie ma. Przed wyjściem włóż dziecko do ciepłego śpiworka. Wiosenne i jesienne miesiące cechuje zmienna pogoda, dlatego przed wyjściem z domu ubierz niemowlaka na tak zwaną „cebulkę”. Nie znaczy to jednak – najgrubiej jak się da! Rób to z głową, by gdy dziecku zrobi się za ciepło, można było zdjąć jedną z warstw ubrania, a gdy maluch zaczyna marznąć, nałożyć dodatkowe ubranie. W lecie niemowlę powinno nosić przewiewne ubranka z cienkich materiałów lub samą pieluchę. W upalne dni warto odczekać ze spacerem z dzieckiem do godzin wieczornych, gdy temperatura na dworze spadnie.

Obserwuj

Niemowlę nie potrafi powiedzieć, że jest mu zbyt gorąco lub za zimno. Właśnie dlatego tak ważne jest odczytywanie sygnałów, jakie wysyła dziecko (ciągnąć za zamek kurteczki) i jego organizm.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage