Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak pobudzić laktację?

Wiele kobiet ma problem z produkcją takiej ilości mleka, by zapewnić wykarmienie swojej pociechy (lub pociech, w przypadku bliźniaków). Bywa również i tak, że początkowo organizm wytwarza wystarczającą ilość, a z powodu zmian, ta ilość się zmniejsza.

Może to zależeć od kilku czynników:

  • Sytuacji stresowych

  • Picia zbyt dużej ilości kawy lub herbaty

  • Przewlekłego zmęczenia

  • Wszelkich tych, które wycieńczają organizm

Bez względu na to, co powoduje zmniejszenie ilości mleka lub zaprzestanie, należy w taki sposób wpłynąć na organizm, by znów wytwarzał tyle mleka, by zaspokoić potrzeby dziecka. Nie jest to proces nieodwracalny. Należy wziąć pod uwagę to, że ssanie piersi uspokaja dziecko, trzeba więc nadal przystawiaćje do piersi. W czasie, gdy mama będzie się starać pobudzić laktację, trzeba zadbać o szczególny spokój dziecka i zapewnienie mu bezpieczeństwa – noszenie w chustach, częstsze przytulanie, aby nie wzbudzić w nim niepokoju.

Jak pobudzić laktację?

Najważniejsze jest to, aby w odpowiedni sposób dbać o swoje piersi i pracować z nimi. Dlatego właśnie nadal, bez względu na to, czy mleko jest wytwarzane czy nie, należy jak najczęściej przystawiać swoją pociechę do obu piersi i pozwolić jej ssa, nawet gdyby miało to być dosłownie co godzinę i częściej (w nocy oczywiście można sobie pozwolić na dłuższe przerwy - w końcu wypoczynek jest bardzo ważny dla młodej mamy). 

Laktator ręczny AventKolejnym krokiem jest mechaniczne ssanie, czyli używanie laktatora. Przykładamy go na około piętnaście minut, bez względu na to, czy mleko będzie leciało. Może to być nieprzyjemne, jednakże, jeśli czynność będzie prawidłowo wykonana, mleko powinno szybko powrócić. Jeden z proponowanych schematów to 7-5-3, a więc odciąganie pokarmu laktatorem (ręcznym bądź automatycznym) na przemian z każdej piersi, najpierw po 7 minut, później po 5 i na końcu po 3.

Herbatka dla kobiet karmiących HiPPPoza bezpośrednim działaniem na piersi, warto również pić specjalne herbatki ziołowe dla kobiet karmiących. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej diecie i generalnie o piciu sporych ilości napojów (nawet 3 l na dobę). Kobieta karmiąca piersią musi pamiętać o dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Jakiekolwiek niedobory mogą sprawić, iż mleko przestanie się pojawiać, a nawet jeśli będzie, to może być ono niewystarczająco odżywcze.

Gdy po kilku dniach mleko nie powróci, można zastanowić się nad zastosowaniem środków homeopatycznych. Jeśli jednak i to okaże się nieskuteczne, konieczne będzie skonsultowanie się z doradcą laktacyjnym, który zaleci kolejne działania. Dla wielu mam wizyta doradcy okazała się początkiem drogi do sukcesu. Nawet jeśli przez jakiś czas będzie konieczne dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, nie oznacza to, że tak będzie do końca - dokarmianie z powodu produkcji niewystarczającej ilości pokarmu przez mamę, należy zawsze traktować jako sytuację tymczasową, z którą można sobie poradzić.

Wszystkim młodym mamom życzymy jak najmniej problemów z laktacją i pełnej satysfakcji z karmienia piersią.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage