Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak odstawić roczne dziecko od piersi?

Odstawianie dziecka od piersiOdstawianie dziecka od piersi to często trudne zadanie. Zwłaszcza, gdy rodzice nie są na ten krok w pełni zdecydowani, mają dylemat, czy dobrze postępują, wahają się, czy ich decyzja jest dobra. Tymczasem zrezygnowanie z podawania piersi w przypadku maluszka, który otrzymuje już sporo innych pokarmów jest prostsze niż wtedy, kiedy maluszek pije tylko mleko mamy. Jest to korzystne również dla matki, u której produkcja mleka spada, ze względu na zwiększenie zainteresowania malca posiłkami stałymi.

Stopniowo

Niezależnie, kiedy zdecydujemy się odstawić dziecko od piersi, najlepszą metodą jest działanie systematyczne, stopniowe ograniczenie ilości przyjmowanego mleka z piersi.

Przekonanie

Odstawiając maluszka od piersi, trzeba być przekonanym, że to dobra decyzja. W przypadku wahania niestety trzeba liczyć się z tym, że nasze działania nie przyniosą upragnionego skutku. Musimy się nastawić na protesty, krzyk i płacz. Rezygnacja z wcześniejszej decyzji na skutek reakcji dziecka sprawia, że kolejna próba odstawienia dziecka będzie z pewnością jeszcze trudniejsza.

Odpowiedni moment

Odstawienie od piersi powinno przypaść na odpowiedni moment. Lepiej z góry wykluczyć czas, kiedy dziecko musi mierzyć się z innymi zmianami (na przykład nowa opiekunka, narodziny drugiego dziecka, rozpoczęcie chodzenia do żłobka). Jeśli Twoje dziecko jest chore, w złym nastroju, warto poczekać aż sytuacja się unormuje.

Karmienie na koniec

Warto być elastycznym. Jeśli dziecko wykazuje chęć do picia czy jest głodne, dobrze proponować coś poza piersią. Jeśli natomiast po posiłku domaga się piersi, nie odmawiajmy mu tego. Maluch z każdym posiłkiem będzie jadł więcej stałych posiłków aż produkcja mleka spadnie na tyle, by w pełni odstawić dziecko.

Pierś przed kąpielą

Zamiast podawać pierś już po kąpieli, myciu ząbków i dobranocce, lepiej podać ją zanim te wszystkie czynności nastąpią. Dobrze tak kierować biegiem wydarzeń, by maluszek nie zasnął przy piersi.

Zrezygnuj z części karmień

Najłatwiej zrezygnować w pierwszej kolejności z karmień po południu. Najczęściej to właśnie na nich maluchowi najmniej zależy. By odstawienie od piersi przebiegało szybciej i sprawniej, warto w tym czasie zabierać dziecko w miejsca, w których nie będzie myślało o karmieniu piersią: na place zabaw, spacery, zakupy, itd. Tak konsekwentnie zmniejszaj liczbę karmień, pozostawiając to z nich, do którego dziecko jest najbardziej przywiązane. Najczęściej jest to karmienie tuż przed snem, choć niektóre maluszki zdecydowanie wybierają pierwsze karmienie tuż po przebudzeniu.

Ostatnie karmienie

Często trudno zrezygnować z ostatniego karmienia, bo wraz z nim kończy się przygoda z laktacją. Jest to tym trudniejsze, im bardziej pewni jesteśmy, że nie będziemy mieli kolejnego dziecka. Wiele mam dlatego decyduje się kontynuować karmienie przez wiele tygodni a nawet miesięcy, pozostawiając dla siebie i dziecka jeden czas w ciągu doby, kiedy pierś, mleko i niesamowita bliskość są najważniejsze.

Jednak gdy przyjdzie pożegnać się z ostatnim karmieniem, dobrze w czasie podawania piersi zaproponować maluszkowi coś atrakcyjnego: nową zabawę, zabawkę. Można również na kilka dni wyjechać z dzieckiem, do rodziny, na wakacje, by odwrócić myślenie malucha od piersi i karmienia naturalnym mlekiem.

Czytaj więcej http://www.sosrodzice.pl/odstawienie-dziecka-od-piersi-jak-to-zrobic/

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage