Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Jak karmić niemowlaka?

Żywienie niemowląt - schemat żywieniaW pierwszych miesiącach życia dziecka podstawowym, a często jedynym pokarmem jest mleko mamy. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do ukończenia szóstego miesiąca życia. Mleko matki powinno być również obecne w diecie dziecka do ukończenia przez nie drugiego roku życia. Z różnych jednak przyczyn nie zawsze jest to możliwe. Może to wynikać z przyczyn naturalnych, gdy np. kobieta traci pokarm lub ze świadomej decyzji kobiety, która np. musi wrócić do pracy.

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy dieta ich dziecka jest właściwa, czy podają mu wystarczającą ilość pokarmu, kiedy mogą wprowadzać nowe produkty. Aby ułatwić rodzicom to zadanie, specjaliści opracowali schemat żywienia niemowląt karmionych piersią. Wraz z rozwojem nauki jest on stale aktualizowany i zmieniany. Jest to rodzaj wskazówek dotyczących żywienia niemowląt tak, aby zapewnić im prawidłowy i zdrowy rozwój.

Według tego schematu w pierwszych czterech miesiącach życia niemowlęcia jedynym pokarmem powinno być mleko matki podawane na żądanie. W piątym i szóstym miesiącu u dziecka zanika naturalny odruch usuwania z buzi ciał obcych, np. łyżeczki czy pokarmu w postaci papki. Jest to więc doskonały moment na wzbogacenie jego diety o pokarmy uzupełniające.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

Zobacz również: Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

Konieczność ich wprowadzania wynika między innymi z rosnącego zapotrzebowania na składniki odżywcze, których mleko nie jest w stanie dostarczyć. Posiłki uzupełniające mają za zadanie dostarczyć dziecku większą ilość energii, żelaza, witamin oraz przygotować do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym wieku. W tym okresie posiłkiem uzupełniającym do mleka matki podawanego nadal na żądanie, jest np. zupa jarzynowa podawana raz dziennie. Doskonałym uzupełnieniem diety są również owoce w formie soku lub przecieru: jabłko, dzika róża. W kolejnych dwóch miesiącach karmienie piersią na żądanie oraz pokarmy podawane wcześniej uzupełniamy o nowe warzywa podawane w zupach oraz owoce. Włączamy również przyprawy takie jak majeranek, kminek czy sezam. Podajemy dziecku również kaszki i kleiki. Co drugi dzień możemy podać ½ żółtka.

Począwszy od dziesiątego miesiąca wprowadzamy niemowlęciu obiad z dwóch dań. Konsystencja pokarmów powinna stymulować odruch żucia i gryzienia. Wprowadzamy kolejne przyprawy takie jak pieprz, słodka papryka. Możemy podawać szczypiorek, rzeżuchę, natkę pietruszki i koperek. Począwszy od jedenastego miesiąca życia, możemy podać dziecku już całe jajko 3-4 razy w tygodniu. W dwunastym miesiącu możemy stopniowo wprowadzać owoce cytrusowe: mandarynka, pomarańcza, grejpfrut, cytryna oraz orzechy. Kontynuujemy przy tym nadal karmienie piersią na żądanie.

Wprowadzając do diety dziecka nowe produkty należy robić to stopniowo. Jeśli wprowadzimy jednocześnie zbyt wiele i dziecko źle zareaguje, będziemy mieli problem ze zidentyfikowaniem tego, który dziecku zaszkodził. Najlepiej więc wprowadzać je pojedynczo i stopniowo, co 3-5 dni, obserwując przy tym reakcję dziecka.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage