Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Macierzyństwo cudem nie jest
» Zabawki na roczek

Co zrobić z pupilem, gdy niemowlak pojawia się w domu

Wbrew pozorom, temat ten nie jest wydumany. Wielu właścicieli psów czy kotów zastanawia się, jak zareaguje ich pupil na nowego członka rodziny. Pojawienie się dziecka to przecież rewolucja nie tylko dla ciebie, lecz przede wszystkim dla twojego zwierzaka. Jak przygotować go na tego rodzaju obrót o 180 stopni i sprawić, by nie czuł się pominięty lub ostawiony na dalszy tor?

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem psa czy kota, nie wyobrażasz sobie bez niego życia. Podobnie czuje się twój zwierzak. Kocha cię i czuje się jak pełnoprawny członek rodziny. Nic więc dziwnego, że obawiasz się jak zareaguje na małą rozwrzeszczaną istotkę, która będzie odciągała cię na dłużej niż zwykle i pochłaniała czas, który mógłbyś spędzić na zabawie ze swoim pupilem. W głowie masz już czarne scenariusze obrażonego i rozzłoszczonego kota, który niszczy twoje ulubione zasłony i psa, znaczącego moczem swoje terytorium, tylko dlatego, że czuje zagrożenie ze strony niemowlęcia. Czy taka sytuacja jest nie do przeskoczenia i prędzej czy później i tak się wydarzy? Nic z tych rzeczy! Wystarczy odpowiednie przygotowanie zwierzaka na to, że w niedługiej przyszłości, ktoś dołączy do waszego domowego „stada”, a on, jako starszy, będzie musiał się z tym pogodzić.

Ostatnie badania dowodzą, że dzieci wychowujące się razem z psami czy kotami są mniej podatne na alergie i lepiej się rozwijają. Poza tym zwykle są spokojniejsze, szybciej też niż inne dzieci zaczynają chodzić i mówić. Wielu naukowców twierdzi również, że np. mruczenie kota ma wręcz terapeutyczne właściwości. Dlatego nie martw się na zapas o relację między twoim pupilem a dzieckiem i zawczasu przygotuj czworonoga do nowych reguł panujących w domu, które powinny się pojawić jeszcze przed przyniesieniem niemowlęcia do domu, by zwierzę nie kojarzyło ich właśnie z tym wydarzeniem.

W domu z małym dzieckiem pies i kot powinny być regularnie odrobaczane. Zachowanie higieny jest niezwykle istotne zarówno osobistej (mycie rąk po zabawie ze zwierzakiem) oraz pomieszczeń. Nie przesadzajmy jednak – nie chodzi o sterylną szpitalną czystość! Wystarczy, by posłanie czworonoga było codziennie trzepane, a raz na dwa tygodnie wyprane. Często odkurzajmy również dywany i meble tapicerowane, by sierść zwierzaka (którego powinniśmy często wyczesywać) nie walała się po podłodze, gdzie dziecko niedługo zacznie raczkować. Zawsze zachowuj zasadę ograniczonego zaufania do swojego czworonoga. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka sam na sam z psem czy kotem. Nie możesz przecież przewidzieć, jak zareaguje, gdy dziecko zapłacze, machnie nagle rączką, pociągnie za wąsy itd. I najważniejsze - nie zapominaj o głaskaniu i pieszczotach dla swojego pupila, tak, aby nie poczuł się całkowicie odsunięty od swojej rodziny.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage