Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Najtrudniejszy pierwszy rok

Choć napisano już o tym niejedną książkę, artykuł a także opowiedziano niejedną historię, nadal to, jak narodziny dziecka zmieniają rzeczywistość człowieka, zaskakuje kolejnych rodziców.

Nie da się tego procesu opowiedzieć; nie da się też przećwiczyć i zrozumieć zanim każdy z przyszłych rodziców nie obudzi się pewnego dnia w zupełnie innym, choć tym samym świecie.

O tym co zrobić, aby nie pogubić się w tych alternatywnych światach warto jednak co nieco powiedzieć.

Nie trzeba panikować!

Kiedy już kolejni rodzice przekonają się, że kolory i kształty ich przestrzeni nieco się zmieniły po narodzinach dziecka, przede wszystkim nie powinni panikować. Zmiana stylu funkcjonowania, jakby się nie cieszyli z tego, że stali się rodzicami, wymaga czasu w którym i dziecku i sobie powinni oferować wiele cierpliwości.

Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia nie jest łatwa, dlatego wyrozumiałość, szczerość i otwartość na pewno pomogą przełamywać strach.

Nowy świat, nowy plan!

Podstawą, która pozwoli nieco poznać te nowe realia i zapanować nad nimi, tak aby stworzyć swój lepszy świat jest stworzenie planu. Planu karmień, planu zabaw, plany rytuału wieczornego - jednym słowem planu dnia, który nie tylko dziecku ale i rodzicom zapewni bezpieczeństwo. Wyznaczy bowiem konkretne punkty, obowiązki i cele, które pozwolą na nowo, ale sprawnie i równie ciekawie zorganizować życie rodzinne.

Taki system, wdrażany konsekwentnie, jest kapitałem, który zaprocentuje w przyszłości i utwierdzi rodziców w przekonaniu, że nadal panują nad swoim życiem.

Oczywiście wiele zależy od dziecka, jednak praktyka wielu pokoleń pokazuje, że miłością i wytrwałością można pokonać wszystkie problemy, a dobra organizacja jest potrzebna i dzieciom i rodzicom, niczym znaki drogowe świeżo upieczonym kierowcom. Pozwala zorientować się i układać świat małymi krokami, które jednak dla każdej rodziny są wielkimi, codziennymi sukcesami!

Nadesłała: anonimowa mama

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage