Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Kiedy wzrasta aktywność dziecka w brzuchu mamy? Sprawdź

Pierwsze ruchy dziecka to namacalny dowód, że w środku twojego brzucha rozwija się nowe życie. Pierwsze delikatne kopniaczki możesz poczuć już na początku piątego miesiąca ciąży. Zwykle jednak trzeba na nie poczekać trochę dłużej, nawet do 24 tygodnia ciąży.

Na początku, w okolicach 20-24 tygodnia ciąży ruchy dziecka będą bardzo delikatne, przypominające trzepotanie skrzydeł motyla albo przelewanie się płynów w brzuchu. Prawdziwych kopniaków, które bywają bolesne, możesz spodziewać się dopiero w okolicy 28-30 tygodnia ciąży. Warto wiedzieć też, że aż do końca szóstego miesiąca ciąży mogą się zdarzyć dni, kiedy nie będziesz w ogóle odczuwała ruchów dziecka i nie ma w tym nic niepokojącego. Dopiero od 28 tygodnia ciąży zaczniesz czuć je codziennie, a lekarz poprosi cię o ich uważną obserwację.

Od czego zależy termin odczuwania pierwszych ruchów dziecka?

Jednym z czynników, wpływających na termin, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, jest umiejscowienie łożyska. Jeśli znajduje się na przedniej ścianie macicy, będzie odgradzać dziecko od brzucha. W takim przypadku, pierwsze kopniaczki odczujesz w późniejszym terminie, czyli nawet dopiero w 24 tygodniu ciąży, kiedy dziecko będzie już większe i silniejsze. Lekarze obserwują też, że odczuwalne ruchy dziecka szybciej pojawiają się u kobiet o szczuplejszej budowie ciała, a także u tzw. wieloródek, czyli kobiet, które urodziły już wcześniej przynajmniej jedno dziecko.

Czy należy liczyć ruchy dziecka?

Nie ma oficjalnych zaleceń ciążowych, aby każda kobieta prowadziła kartę ruchów dziecka. Bywa jednak, że lekarze proszą o to swoje pacjentki, ustalając z nimi zakres normy aktywności płodu.

Pamiętaj, że najmniej ruchów będziesz czuła w pozycji stojącej, a najwięcej w leżącej. Zwykle też kobiety największą aktywność dziecka obserwują wieczorami.

Co robić, kiedy nie czuć aktywności dziecka?

 

Jeżeli niepokoisz się, że od godziny czy dwóch maleństwo w brzuchu jest zbyt spokojne, połóż się na lewym boku i delikatnie popukaj w brzuch. Być może uda ci się w ten sposób zachęcić je do ruchu. Możesz też wypić wodę z sokiem albo zjeść coś słodkiego: wiele kobiet potwierdza, że po zjedzeniu przez nie słodkiej przekąski aktywność dziecka w brzuchu wzrasta. Jeśli jednak liczba ruchów dziecka z dnia na dzień wyraźnie się zmniejszy, niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym albo z położną, bo może to świadczyć o komplikacjach ciążowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage