Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Kalendarz ciążowy

Znaleziono 7
Kiedy wzrasta aktywność dziecka w brzuchu mamy? Sprawdź
Pierwsze ruchy dziecka to namacalny dowód, że w środku twojego brzucha rozwija się nowe życie. Pierwsze delikatne kopniaczki możesz poczuć już na początku piątego miesiąca ciąży. Zwykle jednak trzeba na nie poczekać trochę dłużej, nawet do 24 tygodnia ciąży. Na początku, w okolicach 20-24 tygodnia ciąży ruchy dziecka będą bardzo delikatne, przypominające trzepotanie skrzydeł motyla albo przelewanie się płynów w brzuchu. Prawdziwych kopniaków, które bywają bolesne, możesz spodziewać się... Czytaj całość »
7, 8 i 9 miesiąc ciąży
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Ale tylko w niektórych momentach. Gdy dotrze już do trzeciego trymestru, zaczyna się przewlekłe zmęczenie, problemy ze skurczami mięśni, a także kłopoty z oddychaniem. To nie powinno dziwić. W końcu macica rośnie jak na drożdżach, żeby pomieścić malutkie dziecko. Jedno jest pewne – każda kobieta chce, aby ten okres minął błyskawicznie i chce w końcu urodzić.Jest jednak również wiele pozytywnych stron zaawansowanej ciąży. Pojawia się bezpośrednia... Czytaj całość »
4, 5 i 6 miesiąc ciąży
2 trymestr ciąży to zazwyczaj najlepszy okres, podczas którego mija większość nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących przyszłej mamie często już od pierwszych dni. Może ona zatem zapomnieć o objawach takich jak mdłości czy przewlekłe zmęczenie, chociaż to może jeszcze przez jakiś czas występować. Kobieta jest bardziej spokojna także ze względu na to, że po zakończeniu 1 trymestru ciąży znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Nadal jednak zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej powodują... Czytaj całość »
Objawy ciąży w pierwszych miesiącach
Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, jest już zwykle w czwartym lub nawet piątym tygodniu ciąży. Najczęściej pierwsze objawy nie są jeszcze widoczne i zaczyna coś podejrzewać dopiero wtedy, gdy spóźnia się jej miesiączka. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze pytania, czy kupić test ciążowy, czy udać się do ginekologa. Gdy okazuje się, że wynik jest pozytywny, najczęściej reaguje w dwojaki sposób. Jeśli bardzo oczekiwała dziecka, mimo że było przez długi czas planowane – jest... Czytaj całość »
Objawy ciąży w pierwszych tygodniach
Zwłaszcza kobiety, które bardzo chcą mieć dziecko i starają się o nie ze swoim partnerem, są wyczulone na wszelkie bodźce i sygnały, jakie daje im organizm. Tym samym często nawet najmniejsze, niepozorne dolegliwości są przez nie opatrznie odbierane. Dochodzi do wykonywania serii testów ciążowych, które mają jednak wynik negatywny – rozczarowanie nie ma końca. Jakie mogą być objawy ciąży w pierwszych tygodniach? Należy zaznaczyć, że nie wszystkie objawy ciąży pojawiają się u każdej... Czytaj całość »
Ciąża w łóżku
Artykuł nadesłała: Joanna z Katowic Zawsze byłam dość chorowitą osobą i kiedy zaszłam w ciążę byłam nastawiona na to, że może nie przebiegać takj, jakbym ją sobie wymarzyła. Długo czekałam aż z dumą będę mogła pokazać się z brzuszkiem na spacerze czy w sklepie, jednak już w pierwszych miesiącach musiałam sporo wypoczywać ze względu na bóle podbrzusza. Dopiero połówkowe USG wykazało, na czym polegał problem. Diagnoza - łożysko przodujące i zalecenie prowadzenia oszczędnego trybu życia.... Czytaj całość »
Pierwsze objawy porodu
Im bliżej terminu rozwiązania ciąży, tym bardziej kobieta wsłuchuje się w swój organizm. Każdy nawet najmniejszy bodziec może dla niej oznaczać jedno – „zaczęło się”, zwłaszcza, jeśli to pierwsza ciąża. Jakie są pierwsze oznaki porodu, a które mogą oznaczać tylko fałszywy alarm? Prześledźmy najbardziej charakterystyczne objawy przedporodowe. Typowym objawem jest obniżenie się brzucha. Dzięki temu kobiecie jest zdecydowanie łatwiej oddychać, gdyż nie ma już ucisku na przeponę. Dzieje się... Czytaj całość »

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage