Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

USG w ciąży jako jedno z najważniejszych badań rozwoju dziecka

W ciąży, na każdym jej etapie, ważne jest przeprowadzanie licznych badań po to, aby zapewnić dobrą opiekę matce oraz dziecku, a przede wszystkim utrzymać ich w dobrym zdrowiu. Badanie USG jest najczęstszym i jednym z najważniejszych badań rozwoju dziecka.
USG w ciąży

Warto pamiętać, że we współczesnym świecie, kiedy medycyna cały czas się rozwija, istnieją zabiegi oraz metody, które pozwalają na leczenie dziecka jeszcze wtedy gdy znajduje się ono w łonie matki. Doktor Anna Kluz-Kowal, ginekolog-położnik mający swój gabinet w Białymstoku, w swojej ofercie posiada USG ginekologiczne, a dzięki temu, że jest również położnikiem, zajmuje się także prowadzeniem ciąży aż do rozwiązania.

O USG w pigułce

To właśnie badanie USG jest dziś najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym w ciąży. Lekarz może je wykonać na dwa sposoby: sondą dopochwową lub brzuszną. Ten pierwszy stosuje się zazwyczaj tylko podczas pierwszej wizyty przyszłej mamy - przy kolejnych używa się sondy brzusznej. Do takiego badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jedynie przed oględzinach sondą dopochwową należy wcześniej opróżnić pęcherz. Podczas USG rodzice po raz pierwszy mogą zobaczyć swoje dziecko, mimo że jest ono jeszcze w łonie swojej mamy - zwykle jest to więc dla nich wzruszające przeżycie, które na pewno zapamiętają.

W czasie pierwszego badania ultrasonografem lekarz ginekolog jest już w stanie oszacować termin porodu, a podczas kolejnego możliwe jest nawet ustalenie płci. Oprócz tego sprawdzana jest wielkość dziecka oraz rozmiary narządów wewnętrznych. Ggłównym celem takiego badania jest jednak określenie rozwoju i stanu zdrowia płodu. Dzięki najnowszej medycynie możemy bowiem wykryć u dziecka wady i choroby genetyczne takie jak zespół Downa czy Turnera, bezmózgowie lub karłowatość. Wczesne wykrycie tego typu chorób jest ważne po to, aby przyszli rodzice mogli psychicznie przygotować się do dnia porodu oraz, przede wszystkim, aby móc zaplanować leczenie jeszcze w czasie ciąży lub zaraz po jej rozwiązaniu.

Jak często?

Na pewno istotne jest, aby badanie ultrasonografem wykonać w każdym z trzech trymestrów, podczas których rola badania USG wraz ze wzrostem płodu będzie inna (w pierwszym najważniejsze jest wykluczenie zespołu Downa i innych chorób genetycznych oraz wad serca, drugim - określenie prawidłowego rozwoju dziecka, a trzecim - obliczenie wagi dziecka oraz objętości płynu owodniowego).

Podsumowując, badanie ultrasonografem jest ważne z tego powodu, że podczas jego trwania lekarz specjalista (jakim jest chociażby doktor Anna Kluz-Kowal) może dokładnie przyjrzeć się płodowi, a w razie wystąpienia wad czy komplikacji może jeszcze w trakcie ciąży razem z przyszłymi rodzicami podjąć decyzję o leczeniu dziecka, co często bywa sprawą kluczową.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage