Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Czy można jeść sushi w ciąży?

Sushi w ciąży jest zakazane – to popularne przekonanie, które krąży po wielu forach internetowych i poradnikach dla przyszłych mam. Mamy tu jednak do czynienia z małym przekłamaniem, ponieważ wbrew tym opiniom, ciężarna może sushi zjeść. Zanim więc wpisze je na listę produktów zakazanych w ciąży, niemal tak groźnych jak alkohol czy papierosy, powinna starannie je wybrać, zwracają uwagę na pewne drobne szczegóły.

Sushi w ciąży

Skąd mit, że sushi szkodzi?

To błędne przekonanie wzięło się najpewniej stąd, że to japońskie danie kojarzy się głównie z surowymi produktami, które niewskazane są przyszłym mamom. Zwróćmy jednak uwagę na to, że nie wszystko, co surowe, jest złe dla ciężarnych (warzywa i owoce!). Ważny jest również fakt, że nie każde sushi zawiera surową rybę czy owoce morza. Istnieje wiele odmian sushi, np. maki sushi, który jest po prostu zawijanym w arkusze z glonów nori ryżem z dodatkiem awokado czy ogórka. Taki przysmak, zaliczany do wegetariańskich, jest jak najbardziej bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Pieczone i smażone

Co jednak z tymi rolkami, które zawierają ryby i owoce morza? Jeśli ich głównym składnikiem jest pieczony łosoś czy grillowana krewetka, możemy jeść je bez obaw. Lekarz odradzają jednak spożywanie surowej ryby czy owoców morza (dla uniknięcia jakiegokolwiek ryzyka), podkreślając, że te składniki, jeśli są odpowiednio przechowywane, także są bezpieczne. Tylko czy warto tak ryzykować? Nie mamy przecież pewności, że ryba na pewno jest świeża, na pewno dobrze przechowywana, albo czy przypadkiem nie jest zarażona pasożytem bądź bakterią.

Ważne, gdzie jesz

Kluczową kwestią jest higiena. Sushi to potrawa formowana ręką, dlatego tak istotne jest przy jego przygotowaniu przestrzeganie zasad bhp. Z reguły restauracje serwujące takie przysmaki, jak na przykład sushi-tokyo.plbardzo o nią dbają. Niezmiernie ważne jest też, by używane składniki, niezależnie czy są to ryby, czy warzywa, były jak najlepszej jakości. Dlatego jeśli masz możliwość, wybieraj restauracje, gdzie kucharz przygotowuje sushi na oczach klientów. Wtedy będziesz mieć pewność nie tylko dobrego smaku, ale i jakości.

Specjalne sushi dla ciężarnych

Jeśli lubisz sushi – nie odmawiaj go sobie. Lekkostrawny ryż, warzywa i bogata w kwasy omega ryba to zdrowie, proste i przede wszystkim wartościowe danie. W czasie ciąży wybieraj jednak sushi z warzywami i pieczoną rybą. Wiele restauracji japońskich posiada specjalnie przygotowane menu dla kobiet w stanie błogosławionym, również zawierające sushi.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage