Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Do kogo skargę na lekarza?

Zapewne większość z nas chociaż raz nie była zadowolona z wizyty u lekarza, czy to ze względu na niemiły kontakt, czy też błędną diagnozę i związane z nią nieprawidłowe leczenie. Jako pacjenci nie jesteśmy jednak bezsilni i możemy złożyć skargę na niekompetentnego lekarza. Możemy go również zmienić jeśli przeszkadza nam głównie to, że jest niemiły. Skargi należy składać w ostateczności, kiedy jesteśmy pewni, że zawinił właśnie lekarz, a nie my sami nie stosując się do jego zaleceń. Do kogo w takim razie zwrócić się w przypadku gdy mamy wątpliwości co do pracy naszego lekarza?

Niewłaściwe zachowanie lekarza

Niewłaściwe zachowanie lekarza i innych osób z personelu medycznego, w pierwszej kolejności powinno być zgłoszone bezpośrednio u przełożonego. W szpitalu jest to ordynator, a w przychodzi jej kierownik. Skargi najlepiej składać w formie pisemnej.

Naruszenie praw pacjenta

Jeśli doszło do naruszenia praw pacjenta, należy się zwrócić do rzecznika w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub też do Biura Praw Pacjenta. Najlepiej jeśli skarga złożona jest pisemnie. Sprawy nieskomplikowane są rozpatrywane nawet w ciągu miesiąca, termin ten może być jednak przedłużony.

Błędna diagnoza

W przypadku błędnej diagnozy i spowodowanym z tym zastosowaniem niewłaściwych leków i nieodpowiedniego leczenia, poszkodowany pacjent powinien się zwrócić do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który działa przy izbach lekarskich.

Kara dla lekarzy

Kara dla lekarza jest uzależniona od rodzaju przewinienia:

  • uchybienia zawodowe - upomnienie, nagana, pozbawienie prawa do wykonywania zawodu lekarza;
  • krzywda majątkowa - odszkodowanie;
  • naruszenie dobrego imienia, czci zmarłego - zadośćuczynienie;
  • przestępstwa określone prawem - ograniczenie lub pozbawienie wolności, grzywna.
Zanim pójdziesz do lekarza

Aby uniknąć lub chociaż zminimalizować ryzyko trafienia do niekompetentnego lekarza, poznaj opinie na temat lekarzy w swoim mieście. Możesz ich poszukać na forach lub w serwisach, w których ogłaszają się lekarze.

Źródła informacji
  • Tele Świat - Nr 1 (2.01 - 8.01.2009)

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage