Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Czy plamienie to objaw ciąży? Sprawdź

Jeśli chodzi o objawy ciąży, najbardziej charakterystycznym symptomem jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Czasami jednak pojawia się delikatne plamienie, które może spowodować dezorientację.

Plamienie w ciąży to nie miesiączka

Plamienie w ciąży jest możliwe, ale nigdy nie będzie ono miesiączką. Jej pojawienie się jest bowiem wynikiem złuszczania się endometrium (błony śluzowej macicy), gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka.

To, co kobiety w ciąży często uznają za miesiączkę, tak naprawdę jest plamieniem z pochwy. Chociaż pojawia się tylko w sporadycznych przypadkach i najczęściej jest mniej nasilone, niekiedy jest dość obfite i może trwać nawet kilka dni.

Krwawienie implantacyjne jako objaw ciąży

Plamienie można uznać jako objawy ciąży, jeżeli ma ono związek z implementacją. Może pojawiać się wówczas, gdy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy – mniej więcej w ciągu 6-12 dni po zapłodnieniu. Jako że błona śluzowa macicy jest przekrwiona na skutek działania estrogenów i progesteronu, naruszenie ścianki naczynia krwionośnego w procesie implantacji może spowodować krwawienie.

Warto przy tym podkreślić, że plamienie implantacyjne pojawia się zaledwie u 25 proc. kobiet. U pozostałych w ogóle nie występuje lub jest tak niewielkie, że właściwie niezauważalne.

Żadnego plamienia w ciąży nie można bagatelizować

Plamienia mogą stanowić objawy ciąży, ale pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. Nawet najmniejsze krwawienie powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Powodem do niepokoju są plamienia, którym towarzyszą:

  • ostre bóle podbrzusza
  • bóle w dolnej części pleców
  • wymioty i nudności.

Ponadto niepokojące są obfite krwawienia oraz duża ilość ciemnobrązowej gęstej krwi.

Podejrzewasz, że jesteś ciąży? Potwierdź to

Jeżeli pojawiły się u Ciebie plamienia, którym towarzyszą inne objawy ciąży, najlepiej potwierdzić swoje przypuszczenia. Wystarczy wykonać test ciążowy lub oznaczyć poziom beta hCG.

Wybierając ciążowy test domowy, warto zwrócić uwagę na jego czułość. Im jest czulszy, tym wcześniej jest w stanie wykryć ewentualną ciążę – dwie kreski mogą pojawić się już w ciągu 10 dni po zapłodnieniu. Ponadto należy pamiętać, że test trzeba wykonać z porannego moczu.

Laboratoryjne oznaczenie poziomu beta hCG jest badaniem dużo bardziej wiarygodnym. Ponadto pozwala potwierdzić ciążę już przy stosunkowo niewielkim stężeniu hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy ewentualne plamienie w dniu planowanej miesiączki to faktycznie objaw ciąży.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage