Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Objawy ciąży w pierwszych miesiącach

KalendarzGdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, jest już zwykle w czwartym lub nawet piątym tygodniu ciąży. Najczęściej pierwsze objawy nie są jeszcze widoczne i zaczyna coś podejrzewać dopiero wtedy, gdy spóźnia się jej miesiączka. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze pytania, czy kupić test ciążowy, czy udać się do ginekologa.

Gdy okazuje się, że wynik jest pozytywny, najczęściej reaguje w dwojaki sposób. Jeśli bardzo oczekiwała dziecka, mimo że było przez długi czas planowane – jest bardzo zaskoczona i szczęśliwa zarazem. Jeśli jednak ciąża jest dla niej katastrofą, czuje się niepewnie, jest zdezorientowana. Pojawiają się myśli, że to jeszcze nie czas. W późniejszym jednak etapie ciąży pojawia się akceptacja i ekscytacja, co najczęściej skutkuje radością.

1 miesiąc ciąży to czas, podczas którego kobieta, mimo że jeszcze nieświadoma, powinna dbać o siebie szczególnie. To właśnie wtedy różne komórki łączą się ze sobą i kształtuje się nowy człowiek. Już w dwudziestym pierwszym dniu zaczyna bić serduszko przyszłego dziecka. Również na samym początku odzywa się genetyka – ustala się kolor włosów i oczu dziecka, a także niektóre cechy jego charakteru. Wtedy też ustala się płeć. To miesiąc szczególny. Płód rozwija się bardzo dynamicznie, pod koniec 1 miesiąca ciąży jest już 10 tysięcy razy większy, niż w dniu zapłodnienia.

2 miesiąc ciąży to czas pierwszej wizyty u ginekologa. Wtedy też lekarz bada płód i sprawdza, czy prawidłowo się rozwija. To właśnie wtedy należy wykonać wszelkie najważniejsze badania, żeby wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe. Wtedy też zaczynają się dynamicznie rozwijać poszczególne narządy wewnętrzne przyszłego dziecka. To czas, kiedy kobieta koniecznie znacznie ogranicza alkohol i rzuca papierosy, jeśli paliła.

Z biegiem czasu i trwania ciąży, powoli ustępują wszelkie niedogodne objawy. Kobieta może się w końcu odrobinę zrelaksować i zacząć cieszyć się ciążą. 3 miesiąc ciąży jest okresem, w którym można już sprawdzić czy kobieta nosi jedno dziecko, czy jest to ciąża bliźniacza. Ginekolog wykonuje takie badanie za pomocą dopochwowego USG.

Z końcem 1 trymestru zmniejsza się ryzyko poronienia i co ważne, ustępuje większość najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Wkraczamy tym samym w 2 trymestr ciąży.

Zdjęcia:

  • pawel_231 (sxc.hu)

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage