Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Myślisz o dziecku? Sprawdź, kiedy najlepiej zajść w ciążę

Coraz intensywniej myślisz o dziecku? Obudził się w tobie instynkt macierzyński, jednak jeszcze trochę zwlekasz z decyzją? Zastanawiasz się, jaki moment jest dobry, by zajść w ciążę? Jeżeli masz wątpliwości, rozwiej je już teraz.

Jeszcze 20-30 lat temu kobiety rodziły dzieci dość wcześnie – najczęściej zaraz po ukończeniu szkoły średniej lub zaraz po studiach. Obecnie większość pań odkłada decyzję o macierzyństwie na później. Później, czyli kiedy? Problem w tym, że tak naprawdę nigdy nie ma dobrego momentu na to, by zajść w ciążę. Zawsze może pojawić się coś, co spowoduje odwlekanie decyzji w czasie – a to możliwość awansu w pracy, a to kredyt zaciągnięty na mieszkanie czy chęć rozwoju osobistego. Jak zatem podjąć decyzję o zajściu w ciążę?

Kalendarz ciąży podpowiada: im wcześniej, tym lepiej

Im wcześniej dojdzie do poczęcia, tym lepiej. Dlaczego? Medycyna ma na to prostą odpowiedź: optymalny wiek na urodzenie dziecka to 20-25 lat. Jest to bowiem okres czynnego rozrodu, w którym zarówno szanse na zajście w ciążę, jak i urodzenie zdrowego dziecka są największe.

Późniejsze macierzyństwo wiąże się z wyższym ryzykiem utraty ciąży. Jak wynika ze statystyk, prawdopodobieństwo poronienia u kobiet powyżej 35 lat wzrasta nawet o 35 proc., podczas gdy ryzyko poronienia u kobiet młodszych wynosi 15 proc.

Ważny cykl miesiączkowy

Zarówno kalendarz ciąży, jaki i fizjologia kobiety dają wyraźną wskazówkę, że najlepszy czas na próbę poczęcia dziecka to okres przypadający na połowę cyklu menstruacyjnego. Na ten moment przypada faza owulacyjna – wyłącznie wtedy możliwe jest zapłodnienie.

Warto jednak mieć świadomość, że dni płodne rozpoczynają się już w fazie folikularnej, która trwa mniej więcej od 6. do 13. dnia cyklu. W tym okresie zaczynają rozwijać się pęcherzyki jajnikowe – a wśród nich pęcherzyk dominujący, z którego uwolni się komórka jajowa.

Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, powinnaś bacznie obserwować swój organizm, np. pod kątem obecności śluzu płodnego. Śluz ten konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Jego pojawienie sygnalizuje zbliżającą się owulację. Ponadto warto także stale monitorować temperaturę ciała – nawet minimalne jej skoki mogą świadczyć o fazie owulacyjnej.

Organizm potrzebuje nawet 6-miesięcznego przygotowania

Zdaniem ginekologów organizm trzeba przygotować do ciąży. Chociaż docelowo mówi się aż o 6 miesiącach, tak naprawdę wystarczą tylko 3 miesiące. To czas istotny, który wiąże się z rozpoczęciem suplementacji kwasu foliowego – witaminy, która zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu.

Co z doustną antykoncepcją?

Wiele kobiet odkładających decyzję o macierzyństwie na później stosuje doustną antykoncepcję. Chociaż w większości przypadków płodność zostaje przywrócona nawet w kilka dni po odstawieniu środków, lekarze odradzają szybkie starania o dziecko. Lepiej odczekać nawet kilka miesięcy – po to, by doszło do całkowitego przywrócenia równowagi hormonalnej.

Nie warto z macierzyństwem czekać na ostatnią chwilę, ponieważ nagłe, usilne dążenie do bycia mamą może paradoksalnie wpłynąć na trudności z zajściem w ciążę.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage