Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Kiedy można zrobić test ciążowy

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak zanim ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza i wyniki badań warto zapoznać się z jej oznakami a także wykonać test ciążowy, który odpowiednio wykonany powie z dużym prawdopodobieństwem czy doszło do zapłodnienia.

Objawami, które sugerować mogą ciążę są między innymi brak miesiączki, senność, zmęczenie, wymioty, mdłości, powiększenie i bolesność piersi, zachcianki i nadwrażliwość na zapachy. Jeśli objawy te pojawią się po współżyciu bez zabezpieczenia wykonać należy test ciążowy.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

Najkrótszą odpowiedzią jest: co najmniej 10 dni po możliwym zapłodnieniu.

Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa mniej więcej sześć dni. Po tym czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium i wtedy we krwi i moczu pojawia się hormon gonadotropina kosmówkowa czyli HCG. Jest to hormon pozwalający na rozwój zarodka i to właśnie on wykrywany jest przez test ciążowy.

Przygotowując się do wykonania testu ciążowego nie należy spożywać zbyt dużo płynów na dzień przed zaplanowanym testem. Największe stężenie hormonu ciążowego występuje w moczu rano dlatego najlepiej jest wykonywać test zaraz po przebudzeniu.

Opakowania testów sugerują, aby wykonywać test dwa tygodnie po zbliżeniu i owulacji lub w czasie, gdy pojawić się powinna miesiączka. Warto jest zapoznać się z instrukcją obsługi, bo testy potrafią się od siebie różnić. Wykonując test występują często silne emocje i łatwo jest popełnić błąd i otrzymać informacje nieprawdziwe. Jeśli test wskazuje ciążę, warto wynik potwierdzić u lekarza.

Uwagę zwrócić należy na fakt, że testy ciążowe mogą wyjść dodatnio, mimo braku ciąży w sytuacji, gdy kobieta ma chorą tarczycę, przyjmuje leki przeciwdepresyjne, cierpi na choroby nerek lub jest w wieku okołomenopauzalnym.

Alternatywą dla testów dostępnych w aptece są laboratoryjne testy moczu oraz testy ciążowe z krwi, jednak i te testy wykonać należy dopiero po upływie minimum tygodnia od momentu zbliżenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage