Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Karta ruchów płodu

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, z pewnością z niecierpliwością oczekuje pierwszych sygnałów wysyłanych przez dziecko, które nosi pod sercem. Wyczekiwanie wzmaga się z dnia na dzień, jednak pierwsze ruchy maleństwa wyczuwalne są dopiero około 20. tygodnia ciąży, jednak nie jest to regułą. Tak naprawdę pierwsze ruchy płodu mogą pojawić się i wcześniej i później, co zależy od wielu czynników, między innymi od wagi ciężarnej, ułożenia płodu i łożyska, ale też od wrażliwości zakończeń nerwowych.

Pierwsze, delikatne kopnięcia są z pewnością powodem do radości, dlatego też ich brak może sprawić, że przyszła matka będzie odczuwać niepokój, zwłaszcza, jeśli to jej pierwsze dziecko. Nie ma jednak powodów do obaw – dziecko może nie poruszać się, bo śpi albo po prostu nie ma ochoty na wiercenie – należy zaznaczyć, że każde rozwija się i porusza w innym czasie. Z pewnością dawką energii dla malucha będzie zjedzenie czegoś słodkiego przed snem, co będzie się przejawiało w intensywniejszym niż zwykle wierceniu. Dobra wiadomość jest taka, że im dalej, tym lepiej.

Karta ruchów płodu

Już około 28. tygodnia płód porusza się tak intensywnie, że nie sposób tego nie zauważyć. Wtedy też warto zacząć liczenie ruchów płodu – jeśli nie zaleci tego lekarz, to dla własnego poczucia komfortu. Jedną z metod rejestrowania aktywności jest karta ruchów płody wg Cardiff i polega na liczeniu ruchów płodu w następujących po sobie dniach zaczynając od trzeciego trymestru ciąży. Liczenie nie powinno sprawić problemów. Kobieta daje sobie czas od 9 do 21 i w tym okresie rejestruje ruchy płodu aż do dziesiątego – kiedy go poczucie, zaznacza na specjalnej karcie godzinę, w której ten nastąpił i kończy liczenie. Następnego dnia czynność powtarza – jeśli do godziny 21 nie nastąpiło dziesięć ruchów również należy to odnotować. W przypadku, gdy w ciągu dwóch kolejnych dni nie udało się zarejestrować dziesięciu ruchów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Musimy pamiętać, że im dziecko większe, tym trudniej mu się będzie poruszać. Z drugiej jednak strony, z każdym tygodniem będzie nabierało coraz więcej sił, a wszystko po to, aby łatwiej mu było przyjść na świat.

Zdjęcia:

  • pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Cardiff

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage