Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Jak ciąża, to bez alkoholu!

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Już przed narodzeniem dziecka czuje się za nie odpowiedzialna i stara się, żeby dobrze się rozwijało. Dlatego dba o siebie bardziej niż zwykle i wyłącza z diety niezdrowe produkty. Ciąża to czas, w którym dbając o siebie, dba także o dziecko. Zabroniony jest kategorycznie alkohol!

Działanie alkoholu w ciąży

Alkohol jest niebezpieczny dla rozwijającego się dziecka, dlatego jest całkowicie zabroniony. Nawet jednorazowa, mała ilość alkoholu może wpływać negatywnie na dziecko. Im więcej go pijesz w okresie ciąży, tym niebezpieczeństwo jest większe, że zaszkodzisz swojemu dziecku.

Dziecko je i pije dokładnie to samo, co jego matka, także alkohol. Alkohol przenika przea łożysko i jest w całości wchłaniany przez dziecko, przez co jego stężenie we krwi matki i dziecka jest identyczne. Jednak jego skutki utrzymują się dłużej w organizmie maleństwa, gdyż ma słabo wykształcone mechanizmy, dzięki którym alkohol jest usuwany z organizmu. Uszkadza płód nieodwracalnie!

Najbardziej niebezpieczne jest picie alkoholu w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy to rozwijają się narządy. Szczególnie groźne jest zwłaszcza jego picie w ciągu pierwszych dni po zapłodnieniu, kiedy to kobieta nie wie jeszcze, że spodziewa się dziecka. A w pierwszych kilku tygodniach alkohol może spowodować największe uszkodzenia w układzie nerwowym i mózgu. Dlatego jeśli para stara się o dziecko, to kobieta powinna kategorycznie zrezygnować z alkoholu.

Alkohol jest zabroniony w trakcie laktacji, czyli karmienia piersią, gdyż przenika do mleka i zaburza laktację – zmniejsza ją. Codzienne spożywanie może powodować zaburzania wzrostu i wagi oraz wady rozwojowe. Dlatego jeśli karmię, to nie piję!

Skutki po alkoholu

Nadużywanie alkoholu w ciąży może doprowadzić do zespołu alkoholowego płodu. Kontakt z alkoholem w okresie płodowym może spowodować zaburzenia rozwojowe u narodzonych dzieci. Według Państwowej Agencji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, co roku z takimi zaburzeniami przychodzi na świat około 9 tys. dzieci. PAPPA alarmuje też, że zespół alkoholowy płodu (FAS) występuje częściej niż zespół Downa. Większość dzieci z zespołem alkoholowym ma zdeformowaną twarz, problemy ze wzrostem i nieodwracalne uszkodzenie mózgu i układu nerwowego. Dzieci takie mogą mieć także problemy w nauce i w kontaktach z innymi ludźmi oraz ze słyszeniem i pamięcią, opóźnione mówienie oraz być nadpobudliwe i mieć niekontrolowane napady złości.

Picie alkoholu w ciąży to również większe ryzyko poronienia albo przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej i wad rozwojowych dziecka, w tym wad serca i nerek oraz ADHD. Poza tym alkohol w ciąży wpływa na rozwój poznawczy maleństwa oraz obniża inteligencję, według badań naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu.

U noworodków możemy także zaobserwować objawy abstynencji alkoholowej. Zaliczamy do nich: drgawki, nadmierny i piskliwy płacz, problemy ze snem i ze ssaniem oraz nadpobudliwe odruchy, pocenie się i odwodnienie. Dlatego warto jest zachować abstynencję w ciąży, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku i zapewnić mu dobry rozwój. Alkohol w ciąży, i inne tematy związane ze zdrowiem, omawia np. audioblog Radioklinikia.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage