Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Ciąża a opryszczka - czy jest się czego obawiać?

Opryszczka wargowa jest powszechnie występującą chorobą wirusową, która daje swój wyraz w postaci wykwitów na górnej lub dolnej wardze bądź w obrębie ust pacjenta. Wbrew pozorom, opryszczka może być bardzo groźna, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Z jakiego powodu?

Czym jest opryszczka?

Szacuje się, że nawet 80 proc. ludzi zakażonych jest wirusem Herpes Simplex Virus (HSV), który wywołuje opryszczkę wargową. To wirusowa choroba skóry, którą można zarazić się drogą kropelkową czy nawet przez dotyk. Wystarczy tylko pocałować się z osobą, która ma opryszczkę. Jest ona bardzo uciążliwa, ponieważ wywołujący ją wirus HSV1 zagnieżdża się w komórkach nerwowych i pozostaje w organizmie pacjenta już na zawsze, dając o sobie znać wówczas, gdy organizm jest osłabiony, m.in. w przypadku infekcji, chorób zakaźnych, czy nawet w warunkach silnego stresu.

Dla większości z nas jest to jednak pewien przejściowy defekt kosmetyczny, który szybko ustępuje, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarażenie wirusem HSV dziecka w łonie matki może być bardzo niebezpieczne.

Objawem opryszczki jest charakterystyczne uczucie mrowienia w okolicy warg, rzadziej nosa. Później pojawia się lekkie zaczerwienienie, uczucie pieczenia i świąd. Przebarwienia zmieniają się w pęcherzyk lub pęcherzyki, wypełnione płynem surowiczym. Po pęknięciu, płyn wypływa, zmiana wysycha i tworzy się na jej miejscu strupek. Najczęściej przy odpowiednim leczeniu, opryszczki pozbędziemy się nawet w tydzień, choć w wielu przypadkach może to trwać nawet dwa tygodnie.

Zakażenie wirusem HSV1 w ciąży

O ile pojawienie się opryszczki wargowej w ciąży, w momencie, gdy kobieta już wielokrotnie w ciągu całego życia miała takie wypryski na ustach, nie jest groźne, o tyle już zarażenie się wirusem HSV1 po raz pierwszy w trakcie trwania ciąży jest niebezpieczne.  Szczególnie, jeśli do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi w pierwszych sześciu miesiącach ciąży.

Ciężarna powinna od razu zgłosić fakt zarażenia się wirusem opryszczki lekarzowi prowadzącemu ciążę, a ten podejmie decyzję, jakie leczenie rozpocząć. Eksperci ( źródło: MedMe) podkreślają, że jest to bardzo ważne, ponieważ konsekwencje opryszczki w ciąży mogą być bardzo poważne. Szacuje się, że nieleczona opryszczka w 60 proc. ciąż może prowadzić nawet do poronienia. Jeśli zostanie zlekceważona, a ciężarna zaraziła się po raz pierwszy wirusem HSV1 w czasie pierwszych tygodni ciąży, opryszczka może prowadzić do wad rozwojowych płodu, przede wszystkim w obrębie mózgu. Z kolei zarażenie się na ostatnim etapie ciąży grozi przedwczesnym porodem. Infekcja wirusem opryszczki u noworodków może spowodować poważne choroby wątroby, płuc, błon śluzowych oczu oraz układu nerwowego. Statystyki dotyczące zakażeń wirusem opryszczki u noworodków są przerażające - nawet 80 proc. z nich umiera. Dlatego „zimno” na ustach jest aż tak niebezpieczne dla nienarodzonych dzieci oraz dla kilkudniowych maluchów.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage