Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Badania prenatalne w ciąży

Euforia, która pojawia się na wieść o ciąży jest często nie do opisania. Na samą myśl o niej cieszą się rodzice, najbliższa rodzina i znajomi. Jednak po pewnym czasie może pojawić się niepokój – najbardziej odczuwać go będzie matka. Niepokój związany z tym, czy dziecko, które nosi pod sercem będzie zdrowe. Wzmaga się on tym bardziej, że teraz wszędzie słyszy się o wadach wrodzonychzespole Downa, wadach serca, czy układu nerwowego. Medycyna zaszła już jednak tak daleko, że o tym, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy nie, można wiedzieć już we wczesnym stadium jego rozwoju. Wszystko dzięki badaniom prenatalnym. W naszym kraju badania można wykonać bezpłatnie, spełniając kilka warunków. Wśród nich należy wymienić wiek kobiety – powyżej 35 roku życia, występowanie chorób genetycznych u któregoś z rodziców, wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą wrodzoną.

Badania w ciąży są ważne, jednak na prenatalne nie decyduje się każda kobieta. Czym to jest spowodowane? Głównie ze względu na obawy związane z uszkodzeniem płodu, czy nawet poronieniem. Należy zaznaczyć, że obawy są bezpodstawne, jeśli chodzi o te nieinwazyjne, a i w przypadku inwazyjnych, ryzyko opisane powyżej występuje w niewielkim stopniu (od 0,5 do 1,5% przypadków). Różnica między badaniami polega na stopniu określenia wad, które mogą wystąpić – w przypadku tych pierwszych możemy mówić o prawdopodobieństwie ich wystąpienia, w przypadku inwazyjnych o pewności.

Rodzaje badań prenatalnych

Badania nieinwazyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie zagrażają zdrowiu i życiu ani matki, ani płodu. Wśród nich wyróżniamy USG genetyczne, które wykonywane jest za pomocą bardziej „wyczulonego” sprzętu, niż w przypadku standardowego USG. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości wynikających z budowy i rozwoju płodu. Test PAPP-a, polegający naprze prowadzeniu wywiadu lekarskiego,badaniu USG przyziemności karkowej i krwi, pozwala na wykrycie ryzyka występowania choroby genetycznej. Ostatnią metodą jest test potrójny, który również polega na szczegółowym wywiadzie lekarskim, analizie krwi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poziom trzech substancji wytwarzanych przez płód - alfafetoproteiny oraz hormonów hCG i estradiolu.

Zdecydowanie mniej kobiet decyduje się na badania inwazyjne, ze względu na nikłe, ale jednak ryzyko, o którym wspominaliśmy wyżej. Do najczęstszych badań należy amniopunkcja, polegająca na badaniu USG i pobraniu płynu owodniowego, który posiada komórki płodu. Ich namnożenie pozwala na badanie zestawu chromosomów. Do badań inwazyjnych należy również biopsja kosmówki – próbka pozwala na wykonanie szczegółowej analizy DNA. Kordocenteza to również zabieg wymagający ingerencji – pobraną z żyły pępowinowej krew poddaje się badaniu cytogenetycznemu. Wszystkie badania inwazyjne wykonywane są pod ścisłą kontrolą lekarza, który na bieżąco rejestruje zachowanie płodu za pomocą USG.

Badania prenatalne warto wykonywać, gdyż, jak widać niosą ze sobą naprawdę niewielkie ryzyko, natomiast pozwalają na wykrycie wielu wad. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji już na etapie wczesnego rozwoju płodu.

Komentarze

Ratchanee (2012-09-09 07:12:28)
maxFajne określenie pech. Co to w ogf3le jest?? Moje dzieciątko nittesey się nie narodziło bo miało wadę. Niby wszystkie badania ok a jednak. Nie ma pecha, zawsze jest jakaś przyczyna przynajmniej ja tak uważam. I nittesey żałuje, że nasza medycyna jest na tak niskim poziomie. Jeżeli lekarze nie mogą zdiagnozować przyczyny problemu to przylepiają do tego łatkę pech. Chcemy mieć z żoną kolejne dziecko ale cholernie się boimy i nie wiem czy damy radę. Bo drugi raz bym tego nie przeżył i moja żona tym bardziej. A najgorsza jest bezradność ona potrafi zniszczyć człowieka. Trzymajcie się bo życie toczy się dalej a my nie mamy na to wpływu.
Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage