Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

7, 8 i 9 miesiąc ciąży

KalendarzCiąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Ale tylko w niektórych momentach. Gdy dotrze już do trzeciego trymestru, zaczyna się przewlekłe zmęczenie, problemy ze skurczami mięśni, a także kłopoty z oddychaniem. To nie powinno dziwić. W końcu macica rośnie jak na drożdżach, żeby pomieścić malutkie dziecko. Jedno jest pewne – każda kobieta chce, aby ten okres minął błyskawicznie i chce w końcu urodzić.

Jest jednak również wiele pozytywnych stron zaawansowanej ciąży. Pojawia się bezpośrednia więź z dzieckiem. Zaczyna kopać, a także reaguje na bodźce z zewnątrz, na przykład przyłożenie włączonej latarki, głaskanie czy szczypanie brzucha. 7 miesiąc ciąży to czas dynamicznego rozwoju dziecka. Może już rozciągać ręce i nóżki, a także prostować kończyny. Wraz z powiększaniem się macicy rośnie jednak skóra na brzuchu, w konsekwencji czego mogą się pojawić rozstępy. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni krem, który temu zapobiegnie.

Dziecko rośnie jak na drożdżach. 8 miesiąc ciąży to jego dynamiczny wzrost. W ciągu jednego miesiąca będzie musiał dwukrotnie zwiększyć masę swojego ciała. Narządy wewnętrzne ma już rozwinięte i nadal je przystosowuje. Przykładem może być wypijanie dziennie pół litra płynów płodowych, które mają przystosować układ pokarmowy do prawidłowego funkcjonowania. Wtedy też można oszacować, jaki charakter będzie miało dziecko – jeśli nieustannie będzie kopać, będzie niegrzecznym urwisem, jeśli woli spać – spokojnym dzieciątkiem.

9 miesiąc ciąży to czas najbardziej znienawidzony przez kobiety noszące dziecko. Wtedy pojawiają się już dość duże problemy z poruszaniem się, najlepiej większość dnia leżeć, ponieważ bolą zarówno nogi, jak i plecy. Statystycznie, matka przytyła już około 10 kilogramów. Jej organizm nie jest zatem przystosowany.

W dziewiątym miesiącu kobieta powinna stale nosić przy sobie kartę ciąży, ponieważ poród może się rozpocząć w każdej chwili. Dobrze więc, jeśli jest się już na to przygotowanym, a torba do szpitala jest spakowana.

Zdjęcia:

  • magurka (sxc.hu)

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage