Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

4, 5 i 6 miesiąc ciąży

Kalendarz2 trymestr ciąży to zazwyczaj najlepszy okres, podczas którego mija większość nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących przyszłej mamie często już od pierwszych dni. Może ona zatem zapomnieć o objawach takich jak mdłości czy przewlekłe zmęczenie, chociaż to może jeszcze przez jakiś czas występować. Kobieta jest bardziej spokojna także ze względu na to, że po zakończeniu 1 trymestru ciąży znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Nadal jednak zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej powodują u niej huśtawki nastroju, z którymi trudno jest walczyć.

4 miesiąc ciąży to już prawie półmetek, dziecko rozwija się wtedy dynamicznie. Zazwyczaj w tym przełomowym momencie jakim jest tzw. połówkowe badanie USG, można poznać płeć dziecka. Najwięcej jednak zależy tu od jego ułożenia i tego, czy będzie chciało nam zdradzić tę małą tajemnicę, dzięki której przyszła mama będzie mogła zaplanować pierwsze zakupy czy też kolorystykę pokoju dla dziecka. W tym czasie warto wybrać się na zakupy i zaopatrzyć się w ubrania ciążowe. Niektóre kobiety już w 3 miesiącu zauważają zaokrąglony brzuszek, jednak u części zaczyna on być widoczny znacznie później.

Z biegiem czasu i rozwoju 2 trymestru ciąży, korzystając ze względnie dobrego samopoczucia, warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. W końcu chyba większość przyszłych mam słyszała chociaż raz krążące powiedzenie „1 ciąża = 1 stracony ząb”. Bez względu na to, ile prawdy ma w sobie to stwierdzenie, wszelkie ubytki dobrze jest wyleczyć już teraz tym bardziej ze względu na to, że ewentualna próchnica wpływa negatywnie na płód. 5 miesiąc ciąży to czas, kiedy należy zwiększyć ilość płynów. W większości powinna być to niegazowana woda mineralna, oprócz tego soki owocowe oraz warzywne (najlepiej rozcieńczone z wodą), a jeśli zdecydujemy się na kawę czy herbatę to tylko słabą i w niewielkich ilościach. Stosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć puchnięcia kończyn spowodowanych zatrzymywaniem wody w organizmie. To ponad połowa ciąży – zanim się obejrzysz, będziesz trzymała malucha w swoich ramionach.

Już w 5 miesiącu ciąży powinnaś wykonać badanie obciążenia glukozą w celu wykluczenia ewentualnej cukrzycy ciążowej. 6 miesiąc ciąży jest czasem, w którym możliwe jest wstępne określenie daty porodu. Dziecko coraz bardziej przybiera na wadze, możesz też zauważyć u niego regularne czkawki – na szczęście dla dziecka w okresie prenatalnym nie są one tak dokuczliwe jak u nas. Równie istotne jak wcześniej jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, nawet do 2,5-3 litrów dziennie. To ważne dla dziecka głównie ze względu na to, że w tym okresie narządy wewnętrzne rozwijają się i specjalizują się w pełnionych w przyszłości funkcjach.

Koniec 6 miesiąca to zarazem rozpoczęcie ostatniego, zazwyczaj dość męczącego, 3 trymestru ciąży.

Zdjęcia:

  • lupy202 (sxc.hu)

Komentarze

Dodaj komentarz

 

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage