Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Uzupełnienie informacji:

» Zabawki dla niemowląt

Przebieg ciąży

Znaleziono 28
Chcę być mamą - o czym powinnam pamiętać? Jak wybrać witaminy dla planujących ciążę?
Zazwyczaj, kiedy myślimy o ciąży, skupiamy się tylko na okresie między zapłodnieniem a porodem. Tymczasem, według ekspertów, dla rozwoju płodu równie ważny jest tzw. zerowy trymestr, czyli trzy miesiące poprzedzające zajście w ciążę. Już w tym okresie warto uważnie przyjrzeć się swojej diecie i zacząć przyjmować witaminy dla planujących ciążę. Prawidłowe przygotowania do ciąży powinny rozpocząć się już kilkanaście tygodni przed planowanym terminem zapłodnienia. Dzięki zbilansowanej diecie... Czytaj całość »
Kiedy wzrasta aktywność dziecka w brzuchu mamy? Sprawdź
Pierwsze ruchy dziecka to namacalny dowód, że w środku twojego brzucha rozwija się nowe życie. Pierwsze delikatne kopniaczki możesz poczuć już na początku piątego miesiąca ciąży. Zwykle jednak trzeba na nie poczekać trochę dłużej, nawet do 24 tygodnia ciąży. Na początku, w okolicach 20-24 tygodnia ciąży ruchy dziecka będą bardzo delikatne, przypominające trzepotanie skrzydeł motyla albo przelewanie się płynów w brzuchu. Prawdziwych kopniaków, które bywają bolesne, możesz spodziewać się... Czytaj całość »
Czy plamienie to objaw ciąży? Sprawdź
Jeśli chodzi o objawy ciąży, najbardziej charakterystycznym symptomem jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Czasami jednak pojawia się delikatne plamienie, które może spowodować dezorientację. Plamienie w ciąży to nie miesiączka Plamienie w ciąży jest możliwe, ale nigdy nie będzie ono miesiączką. Jej pojawienie się jest bowiem wynikiem złuszczania się endometrium (błony śluzowej macicy), gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. To, co kobiety w ciąży często... Czytaj całość »
Myślisz o dziecku? Sprawdź, kiedy najlepiej zajść w ciążę
Coraz intensywniej myślisz o dziecku? Obudził się w tobie instynkt macierzyński, jednak jeszcze trochę zwlekasz z decyzją? Zastanawiasz się, jaki moment jest dobry, by zajść w ciążę? Jeżeli masz wątpliwości, rozwiej je już teraz. Jeszcze 20-30 lat temu kobiety rodziły dzieci dość wcześnie – najczęściej zaraz po ukończeniu szkoły średniej lub zaraz po studiach. Obecnie większość pań odkłada decyzję o macierzyństwie na później. Później, czyli kiedy? Problem w tym, że tak naprawdę nigdy nie... Czytaj całość »
Ciąża a opryszczka - czy jest się czego obawiać?
Opryszczka wargowa jest powszechnie występującą chorobą wirusową, która daje swój wyraz w postaci wykwitów na górnej lub dolnej wardze bądź w obrębie ust pacjenta. Wbrew pozorom, opryszczka może być bardzo groźna, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Z jakiego powodu? Czym jest opryszczka? Szacuje się, że nawet 80 proc. ludzi zakażonych jest wirusem Herpes Simplex Virus (HSV), który wywołuje opryszczkę wargową. To wirusowa choroba skóry, którą można zarazić się drogą kropelkową czy... Czytaj całość »
Do kogo skargę na lekarza?
Zapewne większość z nas chociaż raz nie była zadowolona z wizyty u lekarza, czy to ze względu na niemiły kontakt, czy też błędną diagnozę i związane z nią nieprawidłowe leczenie. Jako pacjenci nie jesteśmy jednak bezsilni i możemy złożyć skargę na niekompetentnego lekarza. Możemy go również zmienić jeśli przeszkadza nam głównie to, że jest niemiły. Skargi należy składać w ostateczności, kiedy jesteśmy pewni, że zawinił właśnie lekarz, a nie my sami nie stosując się do jego zaleceń. Do kogo w... Czytaj całość »
10 rzeczy, których nie należy mówić ciężarnej
Niektórym wydaje się, że kobiety ciężarne mają humorki ze względu na burzę hormonów, jaka rozlega się w ich organizmie. Postarajmy się jednak zrozumieć, dlaczego niektóre teksty potrafiłyby wyprowadzić z równowagi każdą kobietę, bez względu na jej stan i to, czy faktycznie hormony wpływają w danej chwili na jej nastroje. Nawet jeśli raz czy drugi kobieta nie zareaguje albo się jedynie uśmiechnie, to po tych kilku miesiącach słuchania "dobrych rad" i uwag z każdej możliwej strony, w końcu... Czytaj całość »
Kiedy można zrobić test ciążowy
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak zanim ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza i wyniki badań warto zapoznać się z jej oznakami a także wykonać test ciążowy, który odpowiednio wykonany powie z dużym prawdopodobieństwem czy doszło do zapłodnienia. Objawami, które sugerować mogą ciążę są między innymi brak miesiączki, senność, zmęczenie, wymioty, mdłości, powiększenie i bolesność piersi, zachcianki i nadwrażliwość na zapachy. Jeśli objawy te pojawią się po współżyciu... Czytaj całość »
USG w ciąży jako jedno z najważniejszych badań rozwoju dziecka
W ciąży, na każdym jej etapie, ważne jest przeprowadzanie licznych badań po to, aby zapewnić dobrą opiekę matce oraz dziecku, a przede wszystkim utrzymać ich w dobrym zdrowiu. Badanie USG jest najczęstszym i jednym z najważniejszych badań rozwoju dziecka. Warto pamiętać, że we współczesnym świecie, kiedy medycyna cały czas się rozwija, istnieją zabiegi oraz metody, które pozwalają na leczenie dziecka jeszcze wtedy gdy znajduje się ono w łonie matki.Doktor Anna Kluz-Kowal,... Czytaj całość »
Dieta w ciąży – zadbaj o zdrowie maleństwa już od pierwszych dni życia
To już ! Właśnie dowiedziałaś się, że w Twoim łonie poczęło się nowe życie. Od teraz będziesz postępować głównie z myślą o jego dobru i zdrowiu. I słusznie – jako jego mama odpowiadasz za jego prawidłowy rozwój, spokój i dobrobyt. Zacznij od prostej rewizji swojej diety, ale bez zbędnych rewolucji. Maluszkowi najlepiej będzie wtedy kiedy Ty będziesz zdrowa i zadowolona. Co jeść w ciąży, kiedy Twój organizm zwiększa swoje potrzeby? Dieta w ciąży nie musi oznaczać wyrzeczeń i... Czytaj całość »
Znaleziono 28

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage