Twoje 9 miesięcy

Przyjaciele

Blog Renaty i Marty:
Blog parentingowy

Badania w ciąży

Znaleziono 9
Czy plamienie to objaw ciąży? Sprawdź
Jeśli chodzi o objawy ciąży, najbardziej charakterystycznym symptomem jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Czasami jednak pojawia się delikatne plamienie, które może spowodować dezorientację. Plamienie w ciąży to nie miesiączka Plamienie w ciąży jest możliwe, ale nigdy nie będzie ono miesiączką. Jej pojawienie się jest bowiem wynikiem złuszczania się endometrium (błony śluzowej macicy), gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. To, co kobiety w ciąży często... Czytaj całość »
Ciąża a opryszczka - czy jest się czego obawiać?
Opryszczka wargowa jest powszechnie występującą chorobą wirusową, która daje swój wyraz w postaci wykwitów na górnej lub dolnej wardze bądź w obrębie ust pacjenta. Wbrew pozorom, opryszczka może być bardzo groźna, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Z jakiego powodu? Czym jest opryszczka? Szacuje się, że nawet 80 proc. ludzi zakażonych jest wirusem Herpes Simplex Virus (HSV), który wywołuje opryszczkę wargową. To wirusowa choroba skóry, którą można zarazić się drogą kropelkową czy... Czytaj całość »
Do kogo skargę na lekarza?
Zapewne większość z nas chociaż raz nie była zadowolona z wizyty u lekarza, czy to ze względu na niemiły kontakt, czy też błędną diagnozę i związane z nią nieprawidłowe leczenie. Jako pacjenci nie jesteśmy jednak bezsilni i możemy złożyć skargę na niekompetentnego lekarza. Możemy go również zmienić jeśli przeszkadza nam głównie to, że jest niemiły. Skargi należy składać w ostateczności, kiedy jesteśmy pewni, że zawinił właśnie lekarz, a nie my sami nie stosując się do jego zaleceń. Do kogo w... Czytaj całość »
Kiedy można zrobić test ciążowy
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak zanim ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza i wyniki badań warto zapoznać się z jej oznakami a także wykonać test ciążowy, który odpowiednio wykonany powie z dużym prawdopodobieństwem czy doszło do zapłodnienia. Objawami, które sugerować mogą ciążę są między innymi brak miesiączki, senność, zmęczenie, wymioty, mdłości, powiększenie i bolesność piersi, zachcianki i nadwrażliwość na zapachy. Jeśli objawy te pojawią się po współżyciu... Czytaj całość »
USG w ciąży jako jedno z najważniejszych badań rozwoju dziecka
W ciąży, na każdym jej etapie, ważne jest przeprowadzanie licznych badań po to, aby zapewnić dobrą opiekę matce oraz dziecku, a przede wszystkim utrzymać ich w dobrym zdrowiu. Badanie USG jest najczęstszym i jednym z najważniejszych badań rozwoju dziecka. Warto pamiętać, że we współczesnym świecie, kiedy medycyna cały czas się rozwija, istnieją zabiegi oraz metody, które pozwalają na leczenie dziecka jeszcze wtedy gdy znajduje się ono w łonie matki.Doktor Anna Kluz-Kowal,... Czytaj całość »
Zanim zajdziesz w ciążę
Planując zajść wciążę, powinnaś sprawdzić stan swojego zdrowia, aby mieć pewność, że Twój organizm jest na to przygotowany. Jeśli już zrezygnowałaś ześrodków antykoncepcyjnych, zacznij przyjmowanie kwasu foliowego wilości 0,4 mg na dobę (1 tabletka np. Foliku). "Powinien być podawany wszystkim kobietom przed poczęciem iw pierwszym trymestrze ciąży, gdyż jego niedobór może być przyczyną wystąpienia bardzo poważnych wad wrodzonych udzieci. Ponieważ jest witaminą nie syntetyzowaną... Czytaj całość »
Pierwsze objawy porodu
Im bliżej terminu rozwiązania ciąży, tym bardziej kobieta wsłuchuje się w swój organizm. Każdy nawet najmniejszy bodziec może dla niej oznaczać jedno – „zaczęło się”, zwłaszcza, jeśli to pierwsza ciąża. Jakie są pierwsze oznaki porodu, a które mogą oznaczać tylko fałszywy alarm? Prześledźmy najbardziej charakterystyczne objawy przedporodowe. Typowym objawem jest obniżenie się brzucha. Dzięki temu kobiecie jest zdecydowanie łatwiej oddychać, gdyż nie ma już ucisku na przeponę. Dzieje się... Czytaj całość »
Karta ruchów płodu
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, z pewnością z niecierpliwością oczekuje pierwszych sygnałów wysyłanych przez dziecko, które nosi pod sercem. Wyczekiwanie wzmaga się z dnia na dzień, jednak pierwsze ruchy maleństwa wyczuwalne są dopiero około 20. tygodnia ciąży, jednak nie jest to regułą. Tak naprawdę pierwsze ruchy płodu mogą pojawić się i wcześniej i później, co zależy od wielu czynników, między innymi od wagi ciężarnej, ułożenia płodu i łożyska, ale też od wrażliwości... Czytaj całość »
Badania prenatalne w ciąży
Euforia, która pojawia się na wieść o ciąży jest często nie do opisania. Na samą myśl o niej cieszą się rodzice, najbliższa rodzina i znajomi. Jednak po pewnym czasie może pojawić się niepokój – najbardziej odczuwać go będzie matka. Niepokój związany z tym, czy dziecko, które nosi pod sercem będzie zdrowe. Wzmaga się on tym bardziej, że teraz wszędzie słyszy się o wadach wrodzonych – zespole Downa, wadach serca, czy układu nerwowego. Medycyna zaszła już jednak tak daleko, że o tym, czy... Czytaj całość »

Polecane książki

W oczekiwaniu na dziecko
Gry i zabawy dla dzieci

Nasz FanPage